Горан Бојовић живи у селу Брезовица код Чачка и бави се узгојем свиња расе моравка. На газдинству тренутно има 96 грла свиња расе моравка. Оне живе слободно на површини од четири хектара ограђене шуме, пашњака и воћњака., осим опрашених крмача које су са својим прасићима у свињцу у боксевима. Боксеви су модерно опремљени са појилицама, хранилицама и гуменим лежаљкама. Капацитет свињаца је 16 боксева – прасилишта.
Бојовић истиче да иако њима није потребна таква нега он је желео да им да све услове ради лакшег праћења и одабира за будућу селекцију генетских ресурса.
– Пре четири године почео сам са узгојем аутохтоне расе свиња моравка. Од малих ногу сам запамтио ту расу свиња јер је то била једина раса која је гајена у нашем крају. Цела планина Јелица и сва пођеличка села су идеална за узгој ове аутохтоне расе свиња јер није пуно захтевна за узгој и има јако добру нарав – рекао је овај пољопривредни произвођач.
Илустрација: Моравка има изузетно укусно и здраво месо
Моравка има укусно месо које је прожето са белим масним влакнима.
Он истиче да њено месо и маст садрже у себи позитиван холестерол. Разлика између моравке и мангулице је два посто масне киселине. Моравка има бољи прираст и има прожето месо са белим масним влакнима, које је веома укусно. Рандман меса између моравке и мангулице је много већи у корист моравке.
– Моравке нису захтевне за узгој и дневне количине хране су много мање у односу на беле свиње, јер се природно рађају много мање од белих и дужи је период гајења у односу на беле свиње за више од месец дана. Касније стижу прасићи моравке од прасића белих свиња које су стваране за раст на бетону и храњење концентратом за бржи прираст док моравке живе слободно – истакао је наш саговорник.
Илустрација: Ова раса свиња најчешће се држи у слободном узгоју
Аустроугарска је увозила моравке из Србије
Како каже, некада није било ограда од бодљикаве жице већ су то били поплети и врљике и то је захтевало велики рад и труд да се огради простор где ће слободно живети моравке. Доласком белих свиња пољопривредници су се опеделили да њих гаје јер је изискивало мање простора за узгој а већи је био прираст уз концентровану храну.
– У време владавине кнеза Милоша Обреновића Србија је доживела успон у узгоју расе свиња моравка. Аустроугарска се одлучила да поред својих раса свиња мангулице увози из Србије и расу моравку. Увидевши огромну разлику у бољем квалитету меса тада је цела Србија била покривена милошевим трговцима који су обилазили сва села и засеоке око реке Мораве где су се гајиле.
Била су то крда свиња које су ту слободно живеле у природи и доносиле огромне приходе тадашњем српском становништву – објашњава историјат моравки Бојовић.
За крај он истиче да је Србија остала позната до данашњих дана као велики произвођач свиња расе моравка и многи се данас одлучују за њен узгој на својим газдинствима.
Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/4422984/goran-gaji-garave-svinje-koje-daju-najkvalitetnije-meso-nisu-zahtevne-za-uzgoj