Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић састао се данас са представницима Удружења произвођача свиња Мачва, са којима је у пријатној и пријатељској атмосфери разговарао о проблематици узгоја свиња у Србији.
У конструктивном разговору било је речи о односу на релацији одгајивач свиња и откупљивач, при чему је договорено да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде организује сусрет са представницима откупљивача и као медијатор посредује у будућим преговорима две стране.
Тема састанка било је и генерално стање ове гране сточарства у Србији, те могућности за њено унапређење у будућности, а министар Мартиновић нагласио је да ће ресорно министарство и Влада Републике Србије наставити да улажу и подстичу развој свињарства, јер је интерес и произвођача и државе да имамо што више домаћих свиња.
Министру Мартиновићу саговорници су предочили да ће решења за све изазове са којима се суочавају наставити да проналазе за столом, у мирним и конструктивним разговорима са представницима институција и свим заинтересованим странама.
Састанку су присуствовали саветник председника Владе Данило Голубовић, помоћник министра пољопривреде Ненад Катанић и директор Управе за ветерину Живко Матијевић, док су испред Удружења произвођача свиња Мачва у разговору учествовали Милан Чубрић, Мирослав Шестић, Ивица Паунић, Тодор Тодоровић, Иван Копилановић, Горан Јевтић, Никола Тимотић и Немања Владимировић.
Додељена средства за набавку приплодних грла
– Поред тога што издвајамо средства за опремање сточарских фарми и прераду млека и меса, ово је још једна у низу мера којом желимо да подстакнемо наше пољопривреднике да се баве сточарством, а онима који су већ у тој делатности олакшамо рад – додала је Драгица Илић. – Ова мера постојала је и прошле године, међутим, десиле су се значајне измене, тако да је ове године конкурс намењен за набавку квалитетних приплодних грла јуница млечних, комбинованих и товних раса, као и назимица, оваца и коза. Још једна од значајних измена јесте право на средства у висини од 90 одсто укупне инвестиције, што значи да је максималан износ поврата био три милиона динара за набавку квалитетних приплодних грла јуница, а милион за назимице, овце и козе, док је минималан износ био 200.000 динара. (Извор ДНЕВНИК.РС)