КАШАЉ КОД СВИЊА – НАЈЧЕШЋИ УЗРОЧНИЦИ И ПОСЛЕДИЦЕ

Аутор: Gdjakovic
84 посета

Кашаљ код свиња је прилично честа појава која се јавља у било ком узрасном добу од прасади до одраслих животиња. Готово сви узгајивачи свиња се пре или касније срећу са овим проблемом. Разлози за појаву кашља код свиња могу бити различити од непољних услова у којима се животиње држе до упозорења на неке озбиљне болести или чак појаву асме. Као и код људи тако и код свиња упоран кашаљ који не пролази дужи временски период може бити симптом опасних обољења, па је најчешће потребно лечење.

Симптом болести, али и знак лоших услова држања

Препознавање симптома и правовремено лечење је кључно, јер ако је у питању заразна болест може врло брзо и лако да се прошири и на остале свиње на фарми. Према речима ветеринара кашаљ може бити и знак упозорења на одређене надражаје из спољне средине. Лоша вентилација је најчешћи узрок појаве кашља код свиња, али и остаци необрађене хране, присуство страног тела или иритација плућа, као и могућа повреда. Кашаљ може бити и симптом више обољења – прехладе, упале плућа, туберколозе, афричка куга свиња, али и болести желуца, као и присуство округлих црва у цревима (Ascariasis) животиње. Ако кашаљ не пролази дуже време, а уз то приметите и друге промене у понашању животиње то је сигнал да нешто није у реду и да одмах треба позвати ветеринара. Симптоми на које морате обратити пажњу су:

-кашаљ

-сува кожа, мрље или осип

-рашчупане матиране чекиње

-летаргија животиње

-смањен апетит или свиња одбија да једе

-ниска или висока температура

-свиња је претерано узнемирена

Кашаљ код прасади најчешће се јавља као последица прехладе. Уколико тек рођени прасићи бораве у неадекватним условима (непроветрене, влажне и хладне просторије) врло лако се могу прехладити и почети да кашљу. Прехлада сама по себи није опасна, али уколико се не лечи на време може да доведе до слабљења имунитета животиње и компликација које могу бити опасне и фаталне. Кашаљ код прасади може бити последица недостатка хранљивих материја и витамина у храни због чега је неопходно користити уравнотежену храну доброг квалитета за исхрану животиња. Осим кашља симптоми прехладе код прасади су: узнемиреност, апатично стање и промена боје ушију које уместо ружичастих постају сивкасте.

Кашаљ код одраслих свиња може да се појави као бити последица озбиљних болести, али некад из врло бенигног разлога. Кад једу дешава се да уз храну поједу страно тело које се најчешће избацује природним путем. Одрасле јединке често имају проблем са иритацијом плућа коју изазивају алергени попут амонијака или прашине са хране. Прилком јела дешава се да удахне превише уситњену храну која улази у плућа и доводи до упале.

Који год да је разлоз за кашаљ свиња одмах треба болесну јединку изоловати  од осталих животиња смештањем у посебан изолован простор и позовати ветеринара који ће поставити дијагнозу и одредити најбољу терапију.

Превенција је један од кључних начина да заштите своје свиње и обезбедите стабилну производњу и профит. Превентивне мере пре свега се односно на поштовање санитарних и хигијенских стандарда приликом узгоја свиња. То значи да је животињама потребно обезбедити одговарајуће услове држања. Обор мора бити сув, топао и чист. Да бисте избегли накупљање штетних гасова, важно је на време уклонити стајско ђубриво. Храна је такође врло важан чинилац, мора бити уравнотежена и да одговара узрасту свиње. Посебну пажњу треба посветити одојчадима кад почне одвикавање од сисања, јер је то стресан период за прасе које је тада и најподложније разним болестима. Такође, обратите пажњу на превоз животиња. Препорука је да се прасад не превозе у хладним и влажним данима управо како би се избегла прехлада и друге респираторне инфекције.

Уколико узрок кашља, према мишљењу ветеринар, а не захтева употребу лекова, пре свега антибиотика, постоје природна средства којима можете помоћи својим свињама да брже и лакше оздраве и престану да кашљу. У питању су природни препарати који садрже сапонине биљног порекла и етерична уља са антибактеријалним дејством. Сапонини, између осталог, смањују емисију амонијака који је јавља код интензивног узгоја и може бити врло штетан како за животиње, тако и за људе. Његовим смањењем се умањује његово штетно дејство по организам пре свега на дисајне органе, јетру, крв, бубреге, нервни систем… Захваљујући смањеном оптерећењу организма амонијаком, повећава се учинак животиња.

Етерична уља аниса, оригана и мајчине душице благотворно делују код обољења дисајних органа (ублажавају кашаљ, олакшавају дисање, смањују грчеве). Ова уља имају снажно антибактеријско дејство, па су превентива против болести или смањују штету која настаје услед инфекција код животиња. Етерична уља подстичу апетит и самим тим повољно утичу на раст и развој животиња и производњу млека код крмача. Такође, стимулишу лучење пљувачке и осталих дигестивних сокова током уноса хране чиме се побољшава њена искоришћеност. Али, пре употребе ових препарата најбоље је да се консултујете са ветеринаром, јер као и код људи тако и код свиња, никакве производе не треба користити на своју руку чак и ако су биљног порекла и нама се чине потпуно нешкодљивим.

Драгана Петровић

Srodni tekstovi

Оставите коментар