Пре једанаест година, све је почело са три кошнице које су у почетку служиле само за породичне потребе. Данас,овај породични пчелињак броји 50 кошница, а њихов мед и пчелињи производи налазе све више купаца широм региона.
“Пчеларство је заразно,” каже наш саговорник Дарко Костић из Зрењанина.
“Када смо први пут поставили кошнице на једном имању у код Тамишта, нисмо ни слутили да ће нас овај посао толико привући. Сваке године смо постепено ширили пчелињак, а купци су нас сами проналазили.”
Традиционално пчеларство са фокусом на квалитет
Газдинство остварује и субвенције по кошници, које су ове године износиле 1.000 динара. Мада нису чланови ниједног удружења, раде самостално и са великом пажњом прате потребе својих пчела.
“Мед који производимо је 100% природан, без додатних интервенција. Ми само узимамо вишак који пчеле произведу,а остатак остављамо њима. Поред меда, у зависности од сезоне, имамо и полен, пергу, матични млеч и восак, али је мед наш главни производ.”
Илустрација: Временски услови и употреба хемијских средстава у пољопривреди су највећи изазови у пчеларству
Изазови у пчеларству: Временски услови и пестициди
На питање о највећим изазовима у пчеларству, наш саговорник истиче временске услове и употребу хемијских средстава у пољопривреди.
“Када се пчеле правилно заштите, вароа није велики проблем, али највећи изазов су пестициди који се користе у воћарству и пољопривреди. Недостатак комуникације између воћара и пчелара често доводи до тога да се прскања
врше у време када су пчеле најактивније, што може бити катастрофално за кошнице.”
Продаја и планови за будућност
Своје производе продају углавном на базарима, као и директно са кућног прага, најчешће по препоруци задовољних купаца.
“Са 40 кг меда по кошници, 2024. је била просечна година по приносима.Наша стратегија је да пчелама остављамо сунцокретов мед за зиму, што осигурава њихову добру кондицију“ – истиче наш саговорник.
Упркос свим изазовима, ова породица има амбицију да пчеларство једног дана постане њихова примарна делатност.
“Може ли да се заради у пчеларству? Апсолутно. Али, потребно је много труда, посвећености и љубави према пчелама. Ми смо спремни да наставимо ову причу”, каже нам Костић за крај.
Извор: Агробизнис магзин