Ако си нервозан немој ићи у пчелињак

Аутор: Gdjakovic
204 посета

У једном од најлепших предела Србије, на величанственој планини Тари, смештено је надалеко чувено  село Кремна, познато по пророчанствима Тарабића. Овде, међу зеленим пољима и мирисним ливадама, Мирослав Јанковић, пчелар, води свој пчелињак. На ливадама испод врха Таре, на месту познатом као Врачаровина, Мирослав је пронашао идеалне услове за своје пчеле. Он је своје пчеларско искуство од 35 година поделио са нама а ми ћемо га радо пренети и вама.

„Зашто баш овде?“, питам га док стојимо испред његових кошница на Љутом пољу како се зове иначе овај део села. „Овде вегетација много касни, што значи да су ливаде пуне лековитих трава, дају велике количине меда. Такође, смрча, ако замеди, може да даје врло јак мед. Иако није препоручљив за бебе и оне са осетљивим желуцем због високог садржаја минерала, тај мед је изузетно цењен.“

Мирослав тренутно има око 70 кошница, приноси су различити јер како каже, све зависи од временских услова. „Ако врућине потрају до краја августа, уносиће много меда. Прошле године је било танко са црњушом доле ниже у Кремнама, али ове године очекујемо боље резултате.“

„Колико очекујете да ће бити меда ове године?“ питам га. „Ако буде среће и смрча замеди, биће довољно. Све моје пчеле су исте, наша аутохтона раса сивке. Од Словеније па овамо, ово је кањска раса, наша добра сивка. Оне су навикле на ово поднебље и одлично се сналазе.“

Мирослав има посебан однос са својим пчелама. „Кад долазиш у пчелињак, мораш бити смирен и расположен. Ретко користим пчеларско одело, радим без рукавица, без скафандера, у шорцу. Разговарам са њима и то ме смирује. Ако дођеш нервозан и љут, боље је да не улазиш.“

Прича о пчелама и меду не завршава се само на производњи. Мирослав има идеју како да споји традицију и модерну технологију како би представио производе свог села широм земље. Он се са његовим пријатељима Владимиром познатијим као Брка и Гораном удружио и решио да своје производе понуди гостима у оквиру  њихове понуде за смештај на Тари у собама и апартманима. „Размењујемо искуства и дошли смо на идеју да све наше производе, произведене у домаћој радиности, представимо градским људима који немају времена да дођу овде. Могу да наруче преко курирских служби, али и да дођу да буду наши гости“ каже нам чувени Брка који у истом селу гаји свиње расе Моравка.

Мирослав и његове комшије из Кремне планирају да прошире своју понуду и подигну ниво гостопримства. „Имамо четири собе са засебним купатилима и једну велику дневну собу са кухињом где се дружимо увече. Долазе људи из целог света, не само из Србије и Европе. Планирамо да проширимо то и да покажемо да село може да се организује и самоодржи“ додаје Брка док Мирослав наглашава да су његови апартмани са прелепим погледом на Заовинско језеро. Имају обезбееђене све неопходне елементе за леп и миран боравак на Тари.

Мирослав и Владимир

Мирослав Јанковић и његови другари су прави пример како се традиција и љубав према природи могу спојити са модерним начином живота, пружајући свима прилику да уживају у благодатима чистог, планинског меда и аутентичног сеоског искуства. На овај начин они не само да обезбеђују додатну зараду путем сеоског туризма већ и унапређују пласман својих производа.

Мирослав Јанковић користи пчеле аутохтоне расе познате као сивке. Сивке су прилагођене поднебљу Балкана, од Словеније па све до Србије, и сматрају се веома погодним за локалне услове. Оне су познате по својој отпорности и способности да се прилагоде различитим климатским условима, што је од великог значаја за пчеларе попут  Мирослава који раде у планинским пределима као што је Тара.

За разлику од италијанских пчела, које су препознатљиве по жућкастој боји, сивке су тамније и издржљивије. Италијанске пчеле су мање прилагођене хладнијим климама и често захтевају другачије услове за успешно пчеларење.

Сивке су познате по томе што производе висококвалитетан мед, посебно када су на испаши у планинским ливадама пуним лековитог биља. Њихова способност да прикупљају нектар са разноликих биљака резултира богатим и разноврсним медом који се високо цени међу љубитељима овог природног производа.

Ова раса пчела игра кључну улогу у очувању локалне пчеларске традиције и одржавању биодиверзитета у региону. Мирослав наглашава важност рада са сивкама, јер оне не само да пружају квалитетан мед, већ и доприносе очувању екосистема у коме живе и раде.

Због високог садржаја минерала и антиоксиданата, смрчов мед је изузетно користан за здравље. Посебно је цењен за јачање имунолошког система, побољшање дигестивног здравља и општег благостања организма. Традиционално се користи за третирање респираторних проблема, попут кашља и прехлада, захваљујући својим антибактеријским и противупалним својствима. Међутим, због високог садржаја минерала, није препоручљив за бебе и особе са осетљивим желуцем.

Осим што се користи као природни заслађивач и додатак различитим јелима, смрчов мед се често употребљава и у традиционалној медицини. Његова јединствена својства чине га драгоценим додатком исхрани и природним леком.

Мирослав Јанковић, пчелар из села Кремна на планини Тари, истиче да је смрчов мед право богатство природе: „Овај мед није само хранљив, већ и изузетно лековит. Наши пчелињаци дају мед који је не само чист већ и богат минералима, што га чини јединственим,“ каже Мирослав.

Смрчов мед је савршен пример како природа може да понуди производе који су не само укусни већ и корисни за наше здравље. Ако тражите природни производ који ће обогатити вашу исхрану и допринети вашем здрављу смрчов мед је прави избор.

Горан Ђаковић

 

Srodni tekstovi

Оставите коментар