Размислите чиме храните овце ове године

Аутор: Gdjakovic
98 посета

Изазовна година донела је велики број проблема за сточаре, посебно када је реч о обезбеђивању довољне количине хране за стоку. Миланом Станковић из Обровца има овце Ил де франс и ево шта саветује другим произвођачима и какви су његови утисци о години која полако пролази: „Ова година је била веома тешка, сушни периоди су нас погодили на почетку сезоне. Прва кошња детелине је подбацила, друга и трећа су биле добре, али четврта и пета су неизвесне. За моје стадо потребно је обезбедити око 900 бала сена“, објашњава Милан.

Обезбеђивање воде и хране

Осим хране, вода је критична за добробит животиња, посебно у екстремним условима. „Свакодневно допуњавамо воду по два, понекад и три пута. Важно је да животиње имају свежу и чисту воду у сваком тренутку. Имамо појила и кадице у сваком објекту, што омогућава да животиње увек имају приступ свежој води“, објашњава Милан.

Милан се у овој години ослањао на разноврсну исхрану оваца. „Трудимо се да обезбедимо довољно кабасте хране, али и детелине и друге алтернативне хране су кључне. За стадо од око 150 оваца, минимум трећина хране мора бити детелина. Ова година нас је натерала да тражимо различита решења како би стока имала довољно хране“, додаје он.

Саветује и остале произвођаче да размишљају о диверсификацији исхране, јер се услови мењају. „Што је храна разноврснија, лакше је пребродити кризне године. Не смемо правити компромисе када је у питању квалитет исхране за стоку.“

Још један важан аспект који Милан наглашава је прилагођавање објеката у којима се држи стока. „Колико је објекат функционалан и прилагођен, можемо видети у оваквим екстремним годинама. Уложили смо у изолацију крова и проветравање, што значи да унутра не осећате топлоту као напољу,“ каже он.

Осим тога, објекат мора бити пажљиво одржаван како би се спречило ширење болести и паразита. „Током сваког изђубравања радимо дезинфекцију простора, јер то смањује ризик од ширења болести. Овакве године, када су инсекти нарочито активни, неопходно је водити рачуна о хигијени,“ објашњава Милан.

Он такође саветује сточаре да редовно проверавају стање животиња, посебно током екстремних климатских услова. „Потребно је да се свакодневно обраћа пажња на то да ли животиње једу, пију воду, и да ли се неко издваја из стада. Рана реакција може спречити веће проблеме,“ истиче Милан.

Још један савет који Милан даје је пажљива селекција грла за репродукцију. „У овим условима, потребно је још строже одабирати грла за мркање. Топлотни стрес може одложити репродуктивне циклусе, па је важно пратити знаке и реаговати у право време,“ каже он, додајући да ће то помоћи у одржавању високог квалитета стада.

Одржавање објеката и брига о животињама

Милан је у протеклим годинама инвестирао у одржавање објеката и технологије за бољи квалитет живота својих оваца. „Уградили смо распршиваче воде како бисмо снизили температуру у објекту, јер ако је нама вруће, како је тек њима. Због екстремних врућина морали смо да повећамо количину кабасте хране и смањимо зрнасту. То помаже животињама да лакше преброде топлотни стрес,“ објашњава он.

Један од изазова су и муве, које утичу на нервозу животиња и могу довести до контаминације хране. „Морали смо да почнемо са сузбијањем мува још у раној фази. Редовна дезинфекција објеката и третирање стајњака су кључни како бисмо спречили развој ларви и мува. То нам помаже да одржимо хигијену и смањимо стрес код животиња.“

Планирање за наредну годину

Иако је ова година донела бројне изазове, Милан не планира да смањује број грла у свом стаду. „Стадо је већ припремљено за наредну сезону, а селекција ће бити још ригорознија. Само најквалитетнија грла могу опстати у оваквим условима,“ каже он.

Његов пример показује да домаћински приступ и одлучност могу помоћи сточарима да преброде и најтежу годину. „Не смемо правити компромисе. За сваког сточара, добра храна и брига о животињама су основа, и морамо се припремати за екстремне услове које нам будућност доноси,“ закључује Милан.

Извор: Б92

Новинар: Тибор Петерек

Фото: Снимак екрана Б92

Srodni tekstovi

Оставите коментар