Овчији стајњак је све што вам треба – опрез много је јак!

Аутор: draganadpetrovic
75 посета

Узгој оваца је најисплативија грана у сточарству у Србији. Према подацима Републичког завода за статистику у Србији има око 1, 7 милиона грла оваца. Поред производње млека, сира и меса последњих година као додатни приход све је уноснија и продаја стајњака од оваца.

Зарада од стајњака

Према речима Маријана Јоњића из купрешког села Звирњача у Босни и Херцеговини, он од овчијег стајњака за једну сезону заради и више од 10.000 евра.

Од само једне овце са јагњетом годишње се добија 1.000 кг стајњака који садржи 300 кг органске материје, 8,5 азота, 2,5 фосфора, три калцијума и 6,7 калијума. Како је објашњено на сајту Фитомедицине овчији стајњак има велику улогу у очувању плодности земљишта. За разлику од стајњака других домаћих животиња (краве, свиње) овчији је убедљиво најквалитетнији зато што има нижу влажност, а висок садржај азота, органске материје и разних минерала, посебно калијума и калцијума. Сматра се да је најбогатији храњивим материјама, посебно у време кад су овце на испаши. На количину ђубрива које ће овца проивести утиче више фактора – услови држања, количина и врста простирке, величина, старост грла… Утврђено је да 50 одсто суве хране коју стока поједе иде у ђубриво, од тога 6 одсто је у мокраћи.

Илустрација: Само једна овца са јагњетом годишње произведе око 1.000 кг стајњака

Стајњак од овце практично може да се примењује свуда – у ратарству за све врсте житарица и крмног биља, у воћарству за ђубрење бресака, трешања, кајсије, у повртарству за прихрану парадајза, кромпира, цвећке, лука… Разблажен или као течно ђубриво може да се примењује у цвећарству, једном речју готово да не постоји грана биљне производње која не може да користи стајњак од оваца. С обзиром на то да је ово ђубриво изузетно јако не треба га примењивати директно на усеве већ 15 дана пре сетве, упозоравају стручњаци. Такође, водите рачуна о количини која не сме да премаши 170 кг по хектару и то једном у четири године! Овчији стањак је идеалан да се обогати осиромашено земљиште.

Како истичу стручњаци, за развој биљака кључна су три елемента:

Азот – неопходан за раст и развој нових листова и стабљика, али и производњу хлорофила који помаже биљкама да фотосинтезују и производе храну за себе

Фосфор – помаже биљкама да произведу снажно корење, цветове и  плодове, али и да се одупру болестима и штеточинама

Калијум – Неопходан за производњу хлорофила, претвара азот у протеине, помаже у регулисању узимања воде и побољшању толеранције на сушу

Овчије ђубриво управо је богато са ова сва три елемента која су неопходна за развој сваке биљке. Осим тога овчији стајњак је одлично природно ђубриво које се споро ослобађа.

Илустрација: Најквалитетнији је стајњак док су овце на испаши

Како се припрема за употребу

Да бисте безбедно могли да га користите неопхоно је да се стајњак од овце преради, а постоје неколико начина.

Природно зрење – складишти се у гомилама које се постепено повећавају чиме се умањује губитак корисних материја. Гомиле се прекривају церадом, а преврћу се једном до два пута годишње како би се убрзало зрење. Уколико приметите да је стајњак сув или има много сламе навлажите га са 10л/м2 сваких седам дана, јер исушен стајњак убрзано губи азот. Сам процес је под утицајем спољне температуре и траје од три до пет година.

Компостирање – се спроводи кад се овчији стајњак и друга органска материја скупљају у изоловану јаму која мора бити изолована најлоном са доње стране и покривена одозго.

Вермикулација – односно добијање хумуса уз помоћ калифорнијских глиста користи се стајњак који мора бити стар најмање три месеца. Три су главна фактора која утичу на овај  процес: температура у леглу, влажност и пХ вредност. Температура у унутрашњости гомиле не сме да прелази 25 степени.

Течно ђубриво – Овчији стајњак може да се користи и као течно ђубриво. У пластичну канту се стави 1 кг овчијег зрелог стајњака и прелије са пет литара воде. Све се добро измеша и остави три до десет недеља у зависности од спољне температуре. Најбоље је поставити на сунчано место како би убрзали процес ферментације. Ферментисани раствор се разређује водом чија количина зависи од намене самог ђубрива. На 1 л ферментисаног раствора додаје се 100 л воде када желимо да заливамо биљке, 200 л за фолијарно третирање, а између 100 и 150 л воде за заливање воћа. Важно је раствор добро разредити са водом како би се избегло спаљивање биљака.

Овчији стајњак је најбоље користити у припреми баште или њиве, односно у јесен као припрему за пролећну сетву или крајем зиме како би земљиште имало времена да упије ово природно ђубриво.

У башти овчији стајњак је идеално ђубриво за производњу парадајза, купуса, зелене салате, спанаћа, целера, патлиџана, грашака, тиквица, бундеве, диње, пише сајт ecofriendlyincome.com.

Извор: Агробизнис магазин

Srodni tekstovi

1 коментар

أنابيب HDPE المدعمة بالفولاذ 23. септембар 2024. - 17:36

أنابيب الصلب المجلفن في العراق تُعرف مصنع إيليت بايب كواحدة من أفضل وأكثر الشركات المصنعة لأنابيب الصلب المجلفن موثوقية في العراق. تُنتج أنابيب الصلب المجلفن لدينا بدقة ومعايير عالية الجودة، مما يضمن المتانة ومقاومة التآكل. هذه الأنابيب مثالية لمجموعة متنوعة من التطبيقات، بما في ذلك إمدادات المياه، والبناء، والاستخدامات الصناعية. بفضل مرافقنا الحديثة والتزامنا بالتميز، أنشأت مصنع إيليت بايب سمعة قوية في تقديم منتجات عالية الجودة تلبي احتياجات عملائنا بفعالية. اكتشف المزيد عن أنابيب الصلب المجلفن لدينا بزيارة موقعنا الإلكتروني على ElitePipe Iraq.

Одговори

Оставите коментар