Објављено колико имамо говеда али и нове мере за стабилизацијиу прилика

Аутор: Gdjakovic
132 посета

Српско говедарство је у озбиљној кризи, са забрињавајућим падом броја говеда и крава у 2023. години. Према најновијим подацима Републичког завода за статистику, укупан број говеда је смањен за чак 9,4% у односу на 2022. годину, док је број крава опао за 8%. Овај тренд смањења значи да је укупан број говеда смањен за око 75 хиљада грла, а број крава сада износи 353 хиљаде.

Ово није новост – према резултатима Пописа пољопривреде из 2023. године, број газдинстава која се баве говедарском производњом смањен је за невероватних 60% у односу на претходни попис из 2012. године. Укупни број грла говеда такође је пао за 20% у истом периоду. Овај алармантни пад указује на дубоке проблеме у домаћем говедарству, који захтевају хитну акцију и подршку.

Коначно стиже унапређење аграрне политике, потписан Споразум

Прерада говеђег меса:

У 2023. години је заклано укупно 314 хиљада грла говеда, што је тек благо смањење од 1% у односу на претходну годину. Ипак, овај континуитет у обиму клања допринео је даљем смањењу укупног броја говеда. Интересантно, нето производња говеђег меса је благо порасла за 1,3%, достигавши 77 хиљада тона, што указује на повећану продуктивност по грлу.

Ситуација на тржишту:

  • Домаће тржиште: У другој половини 2023. године дошло је до раста цена товне јунади, док се у првој половини 2024. године цене стабилизовале на око 500 din/kg. Иако је цена телади значајно порасла, посебно за сименталску расу, са 615 din/kg у јануару на 660 din/kg у мају 2024. године, генерална стагнација цена у товној јунади оставља произвођаче у неизвесности.

  • Извоз и увоз: Србија наставља да извози жива грла и јунеће месо на тржишта CEFTA земаља, као и Кине, Италије, Словеније и Хрватске. Истовремено, увоз живих грла и меса углавном долази из Европске уније, Русије и Црне Горе. Ова трговинска активност одражава глобалне трендове, али не успева да стабилизује домаће производне бројке.
  • Малопродајне цене: Од почетка 2024. године, просечна цена јунећег меса у малопродаји бележи постепени раст. Просечна цена јунеће розбратне се креће између 973 и 993 din/kg, а тренд раста се очекује и у наредном периоду.
  • Глобално тржиште: Према подацима Economic Research Service (ERS) USDA, глобална производња говеђег меса у 2024. години ће бити повећана због већег обима клања товне јунади, иако се очекује благи пад у клању крава. FAO предвиђа раст светске производње говеђег меса за 0,7%, уз истовремено повећање међународне трговине за 1,8%.

Актуелне мере и подршка:

Упркос озбиљним изазовима, произвођачи у Србији могу рачунати на средства из програма подршке руралном развоју и сточарству, укључујући и ИПАРД програме. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде редовно објављује јавне позиве за конкурисање за ова средства, али континуирани пад производње показује да је потребно још снажније деловање.

Ови подаци су снажан позив на узбуну за све укључене у пољопривредни сектор у Србији. Пад броја говеда не само да прети одрживости сточарства, већ има и шире економске и друштвене импликације. Неопходно је предузети хитне мере како би се преокренуо овај тренд и осигурала будућност српског говедарства.

Srodni tekstovi

Оставите коментар