Више здравља за домаће животиње: Нови правилник доноси појачану контролу и заштиту у 2025. години
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде усвојило је нови Правилник о утврђивању Програма мера здравствене заштите животиња за 2025. годину, који је објављен у „Службеном гласнику РС“, број 25/24 од 4. априла. Овај обиман документ представља основу за спровођење контролисаних и систематских мера заштите здравља животиња на територији Србије, с посебним акцентом на спречавање појаве и ширења заразних болести, као и подизање биосигурности на фармама.
Регистрација и обележавање — први корак ка здрављу
Сва газдинства која држе или узгајају животиње, укључујући говеда, свиње, овце, козе, коње, пчеле и живину, обавезна су да се региструју у Централну базу података. Обележавање се врши ушним маркицама, микрочиповима или идентификационим плочицама, зависно од врсте животиње. Без овог корака, промет животиња није могућ.
Биосигурност и добробит — обавеза сваког фармера
Уз регистрацију, газдинства морају да спроводе биосигурносне мере како би спречила улазак и ширење инфекција. Посебно се инсистира на физичкој одвојености фарме, контроли кретања људи и животиња, као и на прописном одлагању отпада и остатака животињског порекла.
Стални надзор и едукација
Ветеринарске службе дужне су да спроводе и активан и пасиван надзор над здравственим стањем животиња, са најмање једним до четири обиласка годишње, зависно од врсте животиње. Уз то, предвиђена је континуирана едукација и информисање власника и држалаца животиња о значају пријављивања симптома и сумњи на заразне болести.

Овчарство је важан део програма
Обавезне вакцинације и реаговање на сумње
Међу кључним мерама су и имунопрофилактичке активности, попут вакцинације живине против Њукастл болести и вакцинације паса и мачака против беснила. У случају сумње на појаву болести попут афричке куге свиња, класичне куге или болести плавог језика, спроводе се хитна дијагностичка испитивања и предузимају мере изолације и уклањања заражених животиња.
Слинавка и шап под будним оком надзора
Иако у Србији није забележена појава слинавке и шапа, ова опасна заразна болест и даље се налази на списку приоритета у оквиру Програма мера здравствене заштите животиња за 2025. годину. У циљу очувања статуса земље слободне од слинавке и шапа, Министарство пољопривреде предвидело је спровођење активног надзора и дијагностичких испитивања узорака пријемчивих животиња.
Испитивања ће се обављати у складу са планом Министарства и препорукама Међународне организације за здравље животиња (WOAH). У случају било какве промене епизоотиолошке ситуације у региону или другим земљама, предвиђено је појачано праћење и превентивне мере на територији Србије.
Сви трошкови који се односе на лабораторијска испитивања, као и евентуалну накнаду штете, биће покривени из буџета Републике Србије, чиме се обезбеђује потпуна подршка сточарима у одржавању здравствене безбедности животињског фонда.
Цео правилник преузмите испод: