На подручју општине Соколац потврђен је антракс код две угинуле овце, изјавио је Негослав Лукић, помоћник министра за ветеринарство Републике Српске.
Надлежне ветеринарске службе су правилно уклониле лешеве и извршиле дезинфекцију имања. Лукић је објаснио да је антракс заразна болест узрокована бактеријом која ствара споре, а да обољење може да погоди и људе.
„Уколико постоји сумња на болест или угинуће животиње, неопходно је одмах контактирати надлежну ветеринарску службу и ограничити контакт људи и животиња са болесном животињом или лешином“, нагласио је Лукић. Такође је упозорио да је важно свести контакт са животињама и контаминираним површинама на минимум, и користити заштитну опрему као што су маске, рукавице и једнократна одећа.
„Производи животињског порекла од заражених животиња или животиња за које се сумња да су заражене, не смеју се користити у исхрани“, истакао је Лукић, додајући да је одржавање личне хигијене након сваког контакта са животињама кључно, што подразумева темељно прање руку сапуном и водом, као и коришћење дезинфекционих средстава.
Болест код преживара има брз ток, обично се јавља изненадним угинућем, без видљивих симптома. Понекад се могу уочити тетурање, дрхтање и пробавни поремећаји пре угинућа. Лукић је објаснио да се након смрти животиње леш брзо надима, а из телесних отвора може исцурити незгрушана крв, што је сигуран знак антракса. Животиње се најчешће заразе уношењем контаминиране хране или удисањем спора.
Споре бактерије су веома отпорне и могу остати у земљишту деценијама, а у води преживе до две године. Болест се не преноси директно међу животињама, а заражене животиње се не лече. Подручје Романије је већ раније проглашено за антраксни дистрикт због појава болести 2011. године, када су оболели говеда и троје људи. Такође, 2017. године је на подручју Сокоца потврђен антракс код једног јагњета.
Лукић је поручио да нема разлога за панику, али је позвао фармере да превентивно вакцинишу стоку.