Ево зашто је регенеративна пољопривреда хит у свету

Аутор: draganadpetrovic
31 посета

Под појмом регенеративна пољопривреда мисли се пре свега на производњу која има за циљ смањење емисије угљен-диоксида, мању потребу за радном снагом, мање емисије из горива, а сами пољопривредници имају бенефит увећавања профита по хектару.

Традиционални начини обраде земљишта, пре свега дубоко орање производних парцела доводе до ослобађања угљеника из земљишта у атмосферу, а такође долази и до разградње хумуса. Они пољопривредници који се одлуче да обрађују парцеле мањим интензитетом или да уопште не преврћу земљу на тај начин доприносе смањењу емисија штетних материја. Приступ регенеративне пољопривреде превазилази концепт одрживости, а сам фокус је на регенерацији и ревитализацији.

Основни принципи регенративне пољопривреде:

  • Површина земље мора увек бити прекривена;
  • Комбиновање широког избора биљака како би се повећала биолошка разноврсност тла;
  • Укључивање у систем производње и стоку која ће да пасе на том тлу;
  • Остављање живог корења биљака у земљи током што већег дела године;
  • Конзервативна обрада тла: минимално нарушавање структуре тла како би се сачувала његова природна структура.

Једно од најбољих средстава за минималну обраду тла је директна сетва, приликом чега не долази до окретања земљишта. На овај начин можемо задржати већину влаге у тлу и оставити остатке који штите тло.

Илустрација: Регенеративном пољопривредом као резултат побољшања квалитета земљишта

За стварање заштитног слоја идеалне су мешавине покровних биљака између главних биљака, које штите тло од ерозије ветра и воде, побољшавају кретање хранљивих материја у тлу и помажу у уклањању збијености између слојева. Покровни усеви су биљке које се узгајају у периодима између две ратарске културе и служе за одржавање здравља и квалитета самог земљишта, а могу да обезбеде азот, очувају земљишну влагу, обезбеде сузбијање корова. У ову сврху најчешће се саде легуминозе, односно махунарке, које уз помоћ бактерија скупљају азот из атмосфере и обогаћују земљиште овим елементом.

Регенеративном пољопривредом као резултат побољшања тла можемо приметити смањење трошкова и уложеног рада и надпросечне приносе на било којем тлу након 5-8 година.

Владимир Станковић, ПССС Неготин

Извор: ПССС

Srodni tekstovi

Оставите коментар