Пољопривредно-хемијска школа „Др Ђорђе Радић” једна је од најстаријих школа у Србији специјализованих за пољопривреду, прехрамбену технологију и хемијску индустрију, основана 1882. Године. Кроз године, школа је изнедрила генерације стручњака који су данас носиоци развоја ових сектора у земљи. Уз нови Мејкерс лаб, школа ствара савремено окружење за развој младих иноватора, што је још један корак напред у њеној дугогодишњој мисији унапређења образовања.
Први Мејкерс лаб отворен је у октобру 2022. године, а од тада ови простори за учење и стварање постају важна тачка у образовању младих широм земље. До сада су ове лабораторије, које пружају ученицима прилику да истражују, експериментишу и примењују своје знање на најмодернијој опреми, отворене у 25 средњих школа различитих профила у Србији.
„Изузетно смо задовољни великим интересовањем које су школе широм Србије показале. За сада, више од 80 школа из више од 50 различитих места жели да добије свој Мејкерс лаб, што говори о томе колика је потреба и жеља за иновативним образовним просторима присутна у нашој земљи. Овај растући одзив нам даје додатну мотивацију да наставимо са ширењем мреже Мејкерс лабова, јер верујемо да ће ове учионице будућности значајно допринети развоју вештина и знања потребних за успех у 21. веку. Водимо се тиме да су образовање наше деце и будућност нашег друштва одговорност свих нас. Тако су и покретање сваког Мејкерса и програма резултат рада великог броја стручњака, организација и компанија како бисмо заједно осигурали одрживост и успех ове мреже подршке образовању коју градимо“рекао је Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордеус фондације.
Група за образовање коју чине Достигнућа младих у Србији, Центар за промоцију науке, Иницијатива Дигитална Србија и Нордеус фондација, заједно са својим партнерима гради и опрема сваки Мејкерс лаб савременом опремом прилагођеном профилу и програму школе, као и програмима које доноси ђацима и наставницима. Тако су се поред опреме намењене савременој пољопривреди у једној од најстаријих школа у Србији нашли и 3Д штампач са филаментима, миксер за креме и козметичке производе, ранац за анализу земљишта, сто за производњу у цвећарству и повртарству, акциона камера…
Мејкерс лаб, школа ствара савремено окружење за развој младих иноватора, што је још један корак напред у њеној дугогодишњој мисији унапређења образовања.
“Од оснивања школе и њеног првог управитеља др Ђорђа Радића, иначе првог доктора пољопривредних наука у Србији, наша школа је прошла три индустријске револуције, а ево сада смо на прагу четврте. Захваљујући свим овим нашим пројектима, а пре свега пројекту паметне баште, опремљени најновијом технологијом дочекујемо и четврту индустријску револуцију. Надамо се да ће нам овај корак напред и сва ова опрема коју смо добили, помоћи у реализацији нашег новог образовног профила — пољопривредни техничар дигиталних технологија, али и унапредити рад наше мале баште. На ове начине, везујемо производњу на отвореном и обраду података у Мејкерс лабу. Ово је од изузетног значаја јер повезујемо пољопривреду и технологије у образовном систему, са поносом истиче Светлана Младеновић, директорка школе.
На отварању су ученици школе представили своје пројекте из области заштите животне средине, развијене кроз Уницефове Упсхифт радионице, као и своје вештине у изради козметичких производа, цвећарских аранжмана и пекарских производа. Ученици пољопривредног смера демонстрирали су примену паметне пољопривреде у свакодневној настави, чиме су приказали како теорија може да постане пракса.
,, Мислим да је изузетно важно што смо данас добили ову паметну учуоницу где ћемо стицати нова знања али и одличну праксу, упоређујући са примерима и резултатима на њиви. Без нових знања и технологија тешко је радити пољопривреду која ће бити исплатива. Ту смо да учимо, да се усавршавамо и да то применимо на својим газдинствима или сутра на неким пословима које будемо радили након завршене школе каже Ђорђе Мићовић, уиченик ПХШ ,,Др Ђорђе Радић“ Краљево.
Катрина Колићанац, његова колегиница еколошког смера види новитете као одличну шансу за унапређење знања и размене искуства са ученицима других профила и занимања.
,, Јако смо срећни што се ова лабораторија отворила у нашој школи јако нам значи, поготову нама на смеру заштите животне средине, јер имамо предмет испитивање земљишта. Јако нам значи јер овај простор користимо за учење, а и добили смо потребну опрему за теренско испитивање земљишта, што убрзава анализу и лакше нас повезује са пољопривредним техничарима о избору и количини ђубрива и биљака за садњу.,,
Поред тога, Мејкерс лабови омогућавају наставницима да унапреде своје методе рада, стварајући окружење које подстиче креативност, критичко размишљање и тимски рад.
,, Мејкерс лабови су више од обичних учионица – то су простори где се рађају идеје, где ученици постају творци сопствене будућности. Ученици али и професори имаће прилику да упознају и Мејкерс баште уз потребну технологију како би учили о напредној производњи хране са аспекта својих програма. Завршницу програма обележиће тимски рад, стварање и иновирање ђака и наставника чији резултати ће допринети напретку учења сваке наредне генерације
Осим тога овакви простори, нове технологије, нова знаја и идеје омогућиће лакшу комуникацију и остврење циљева и нама као професорима. Омогућиће и лакшу размену идеја и сарадње са другим школама. Деца су изузетна и траже нова достигнућа, јер виде шансу да напредују у свод даљем школовању или раду“ истиче и професорка Пољопривредне школе у Краљеву, Ана Цветковић.
За школску управу у Краљеву ово је признаје и обавеза.
,, Изузетно важан дан за нашу Пољопривредну школу, изузетно важан дан за град Краљево и важан дан за наше ученике који ће како сам данас видела и чула путем Мејкерс лаб учионица имати прилику да стичу знаја примењена најновијим технологијама. То је јако важно јер само новим сазнањима и технологијама можемо ићи у корак са светом, а пољопривредни сектор је нама у сваком случају важан, истакла је Бојана Маринковић, начелница Школске управе Краљево.
Мејкерс лабови у Краљеву и широм Србије резултат су сарадње Групе за образовање са партнерима из привреде, као што су компаније Босцх, Цересит, Таркетт, Рома цомпанy, Гигатрон и Епсон који су омогућили изградњу и опремање школа савременом технологијом. Овог пута ту је и подршка НЛБ Комерцијалне банке која препознаје значај улагања у образовање као темеља за одржив раст друштва и развој пољопривредног сектора у Србији. Иначе, НЛБ Група прошле године издвојила милион и триста педесет хиљада евра за донације различитим хуманитарним организацијама, од чега је 300.000 евра било само за Србију. Да подсетимо они већ годинама раде и одличан конкурс ,,Органик“путем кога награде најбоље произвођаче органске хране.
„ Отварање Мејкерс лабова у пољопривредним школама и покретање програма пољопривреде будућности представља значајан помак ка модернизацији образовања у овој области. Ово се поклапа И са визијом НЛБ Комерцијалне банке која, као тржишни лидер у агро сегменту, препознаје значај улагања у образовање и младе који су за свој професионални пут одабрали пољопривреду“ каже Дејан Јањатовић, заменик председника Извршног одбора НЛБ Комерцијалне банке.
На отварању су ученици школе представили своје пројекте из области заштите животне средине, развијене кроз Уницефове Упсхифт радионице, као и своје вештине у изради козметичких производа, цвећарских аранжмана и пекарских производа. Ученици пољопривредног смера демонстрирали су примену паметне пољопривреде у свакодневној настави, чиме су приказали како теорија може да постане пракса.
Отварање Мејкерс лаба у Краљеву, школе која непрекидно ради од 1882. Године, представља само почетак ширег плана за унапређење образовног система у пољопривредним школама, чиме се ствара основа за развој будућих лидера у области пољопривреде и технолошких иновација. Коришћењем напредних технологија као што су ИТ сензори, дронови и вештачка интелигенција, пољопривредници могу олакшати процесе, смањити употребу воде и ђубрива, те се брже прилагодити климатским променама. Нове технологије младима пружају потребна знања и вештине, без чега је данас немогуће бити профитабилан на њиви.