Унапређење здравља сеоског становништва, у било којем делу наше земље, па тако и у неготинској крајини, захтева мултидисциплинарни приступ и ангажовање више сектора.
Побољшање приступа здравственим услугама кроз јачање примарне здравствене заштите у руралним подручјима путем чешћих посета лекара, отварања нових (где постоје услови и потребе за тим) односно обнове сеоских амбуланти, али и улагање у модернизацију опреме у сеоским амбулантама, једно је од решења. Проблем са оваквим начином унапређења здравља становника руралних подручја јесте спремност лекара да напусте велике урбане центре и дођу да раде (повремено или континуирано) на селу, које најчешће нема, и поред спремности државе да им обезбеди смештај и друге бенефиције.
Много реалније решење јесте увођење мобилних амбуланти, савремено опремљених свим медицинским апаратима, лабораторијом И другом опремом за обезбеђивање примарне здравствене заштите. То је потврдио и министар здравља др Златибор Лончар, који је истакао је да је Министарство здравља озбиљно и плански разматрило могућности и начине да здравствена заштита, квалитетна и ефикасна, буде доступна и нашим суграђанима који живе у забаченим селима, далеко од градских средина.
– Хоћемо да обиђемо све те људе, да их редовно прегледамо, да континуирано пратимо њихово здравствено стање и помогнемо им да сачувају своје здравље. Међутим, нове генерације лекара, на жалост, не желе да раде у таквим срединама, јер ту немају могућност да напредују, усавршавају се и сл. За такав став није одлучујућа зарада, јер смо поред већих плата нудили здравственим радницима и разне друге бенефиције и ми и локалне самоуправе, у погледу обезбеђивања смештаја, добијања кућа на коришћење и различитих других погодности, али, чињеница јесте да не жели нико од данашње генерације младих лекара да да ради у тим срединама и тога морамо да будемо свесни – истакао је Лончар.
У складу са тим, наводи министар, урађена је опсежна анализа, разматране су потребе наших суграђана у руралним срединама, у погледу здравствене заштите, као и кадровски, технички и други капацитети здравствених установа, и пронађен је модел по којем ће се омогућити здравствена заштита становницима руралних подручја.
– Определили смо се да здравствену заштиту у руралним срединама обезбедимо кроз мобилне амбуланте и мобилне апотеке. Дакле, сви наши домови здравља имаће најсавременије опремљене мобилне амбуланте са мини лабораторијом, које ће по распореду утврђеном на основу реалних потреба обилазити сеоске средине, два, три пута недељно или колико је већ потребно. То ће радити лекари из домова здравља, односно болница, зато смо формирали здравствене центре, да бисмо имали све ресурсе и капацитете на располагању. Након њих, у села ће долазити и мобилне апотеке, које ће омогућити нашим суграђанима који живе у руралним подручјима да брзо и лако, буквално испред својих кућа, дођу до терапије која им је прописана – истакао је Лончар.
– Обезбедили смо средства, кроз кредит Светске банке, и то ће бити једна од основних активности новог Пројекта. Следеће године ћемо покренути комплетну причу, набавку возила, опремање, направити распореде и тимове здравствених радника и кренути да обилазимо наше суграђане који живе по селима – закључио је Лончар.
Ово су свакако добре вести, али и даље остају проблеми. Примера ради, становници сеоских подручја у општини Неготин, једнако као и других села у нашој земљи, често немају развијене навике редовних здравствених прегледа и превенције. Ово се посебно односи на превентивне прегледе за хроничне болести попут хипертензије, дијабетеса и рака, које су у порасту међу руралним становништвом. Услед тога, неопходно је радити на повећању едукативних кампања о важности превентивних прегледа и здравих животних навика, попут исхране, физичке активности и одржавања менталног здравља. Едукација о превенцији хроничних болести, као што су дијабетес и кардиоваскуларне болести, може значајно допринети смањењу стопе обољевања. Од изузетне су важности акције превентивних прегледа које организује Министарство здравља, у циљу ране дијагностике и превенције болести, стога је неопходно повећати свест грађана руралних подручја о одласку на ове прегледе.
Посебна пажња треба да буде посвећена здрављу жена кроз редовне гинеколошке прегледе, едукацију о репродуктивном здрављу и превенцију болести попут рака дојке и грлића материце. Такође, фокус мора бити на здрављу деце, која су често укључена у пољопривредне послове и изложена различитим ризицима.
Јачање свести о менталном здрављу је изузетно важан аспект унапређења здравствене заштите сеоског становништва. Промовисање важности менталног здравља кроз едукативне програме, као и обезбеђивање психолошке подршке становницима села, посебно старијима и онима који се суочавају с изолацијом или породичним проблемима. Ово се може адекватно урадити кроз редовно организовање едукативних трибина, радионица и саветовалишта, у месним заједницама општине Неготин.
Ове мере заједно могу значајно побољшати здравље и квалитет живота сеоског становништва општине Неготин, чинећи здравствену заштиту доступнијом и ефикаснијом.
“Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Општине Неготин. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“