Žetva još nije završena ali će u nekim delovima zemlje posao biti završen već za vikend.Bačvani su posao skoro završili, jer podaci Žita Srbije kažu da je pšenica ubrana s 90 odsto posejanih površina, dok je u Sremu i Banatu taj posao urađen na dve trećine njiva. U centralnim područjima zemlje žito je ostalo još da se skine na oko 40 odsto posejanih oranica.Paralelno sa žetvom krenulo se i sa trgovanjem ovogodišnjeg zrna.
Pravna lica, navodi direktor Žita Srbije Vukosav Saković, za kilogram žita dobijali su juče od 17,5 do 18,2 dinara, dok otkupljivači individulanim poljoprivrednicima plaćaju akotnu cenu od 17 do 17,5 dinara.
U silosu BMM u Kaću poljoprivrednici su pšenicu mogla predati za 19 dinara za kilogram, “Unitrgovina” u Padini davala je 18 dinara, a toliko je vredela i u silosu u Kukujevcima. Na tim otkupnim mestima ratari na keš treba da čekaju od tri do deset dana.
Cena novog roda je takva kav je , a ratari ratari mahom žure da rod prodaju i novac dobiju što pre, jer ne treba zaboraviti, žito donosi prvi prihod u ekonomskoj godini poljoprivrednicima.Malo njih rod ostavlja na lager premda su mišljenja da će za dva, tri meseca kilogram žita koštati preko 20 dinara.Nemanja Petrović iz Udruženja “Starčevački paori” kaže za “Dnevnik” da se u Starčevu i okolini nudi za žito akontacija do 17 do 18 dinara, i da nema saznanja da je neko od ratara već završio trgovanje odnosno dobio novac.
– U našem ataru, ako vreme posluži, žetva bi trebala da bude završena tokom vikenda. Na njivama gde je žito ovršeno prinosi su šaroliki. Klima ove godine nije pogodovala pšenici i cena novog žita neće doneti neki veći prihod ratarima –kazao je Petrović.
U okolini Sente žetva bi trebala, takođe, za vikend da bude gotova –kaže poljoprivrednik Ferenc Šoti i naglašava da su kod njih njive sa pšenicom pune korova i da je zemlja zbog kiše raskvašena, pa su morali čekati, kako bi kombajni mogli ući u njive. Prinosi se, ističe, kreću, od tone i po do tri i po tone po jutru
– U Senti silosi nude akotaciju od 16,5 dinara, premda je to malo, jer da bi se troškovi pokrili žito bi trebalo da košta 20 dinara, a da bi se nešto i zaradilo kilogram nove pšenice trebalo bi da bude 22 dinara – naglašava Šoti. – Uglavnom svi predajemo i čekamo novac malo ko će kod nas pšenicu ostaviti na lager.Žetva se malčice otegla, kaže direktor Poslovnog udruženja Vukosav Saković, zbog korova na nekim njivama i raskvašenog zemljišta, ali su očekivanja, da će se posao narednih dana završiti i dobiti, kako se i očekivalo – 2,5 miliona tona pšenice.
– Prinosi su na nivou petogodišnjeg proseka, u Vojvodini oko pet tona po hektaru a u centralnom delovima zemlje malo ispod četiri tone po hektaru – navodi direktor Saković.