Uništavanje korova je lakše uz nove uređaje

Аутор: dzonioff
667 посета

Na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu,  voćari se pred kraj godine okupljaju na Savetovanju o savremenoj proizvodnji voća. Na 16. po redu skupu predavači su bili stručnjaci iz naše zemlje i gosti iz Italije, Poljske, Hrvatske. Organizatori Savetovanja su Poljoprivredni fakultet Novi Sad, Departman za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu i Društvo voćara Vojvodine. Pokrovitelj je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.

Na Savetovanju je bilo reči o udruživanju voćara, stanju i perspektivi proizvodnja voća u Srbiji, mehanizovanoj rezidbi ka proizvodnji i potrošnji borovnice, očuvanju kvaliteta plodova kruške i šljive nakon berbe.

Prof. dr Zoran Keserović, stručnjak Poljoprivrednog fakulteta, iz Novog Sada rekao je ovom prilikom za Agrobiznis magazin: “Grupa voća i povrća gledano prema podacima PKS i RZS se ubedljivo nalaze na prvom mestu u izvozu sa učešćem od 27%. Nekada je to bilo žito. Sve se više ljudi okreće voćarskoj proizvodnji. Ovo je jedan od dokaza kako uvođenjem savremenih tehnologija, udruživanje i podsticaj koji su bili od strane Pokrajine i republičkog Ministarstva”.

Olakšana kontrola korova u voćarstvu

Dragan Nikolić direktor futoške firme HEMCOF, predstavio je ovom prilikom uređaj koji obezbeđuje višestruku korist voćarima koji imaju potrebe za selektivnim uništavanjem korova,  zahvaljujući inovacijama nemačkog proizvođača Mantis uz minimalnu potrošnju herbicida.  Na primer koristite sredstvo na bazi  glifosata od 1 l/ha zahvaljujući optimalnoj raspodeli aktivnih supstanci profesionalnom ULV-tehnikom ostvaruje se ušteda vremena, nije potrebno mešanje sa vodom, a ostvareju se optimalna zaštita kulture . Uz ovo nema dodatnog pritiska na zemljište ili upotreba velikog broja radnika . Karaktersitično za ovaj uređaj je i to što je male težine  tako da nema opterećenja za leđa. Pogon je na punjive baterije ili napajanje sa motora. Karakteriše ga mala potrošnja energije i jako je tih pri radu. Preostali deo sredstva možete vratiti u posudu i čuvati za dalju upotebu.

Širina prskanja ručnih uređaja je ili fiksna, ili se može podesiti proizvoljno. Količina doziranog herbicida podešava se putem ventila za doziranje, a elektronska kontrola dizni i ventila signalizuje da li postoji neka greška. Uz ovaj uređaj dolazi i držač za podlakticu sa posudom od 1 litra.

Kako zaprvo funkiconiše ovaj uređaj? “Mantisov patent segment rotirajuće dizne razvijen je za nerazređeno izbacivanje herbicida. Vertikalne rotacione ploča proizvodi sitne kapljice podjednake veličine od oko 150 mikrona, koje se direktno bez pritiska prskaju na 10–55 cm visine od zemljišta. Preostali deo preparata se usmerava nazad u kućište i do rotacione ploče. Time se preparat optimalno iskorišćava i umanjuje rizik gubitka, tako da su dovoljne male količine herbicida za uspešno i ciljno suzbijanje korova.

Srodni tekstovi

Оставите коментар