Površina koja je najmanja za upis u Registar je 0,5ha dok za proizvodnju u plastenicima, staklenicima, proizvodnjaribe (ribnjaci), proizvodnja puževa može biti manja površina od 0,5ha.
Važno je napomenuti da RPG koja se bave preradom ne moraju u biljnoj strukturi imati prijavljene površine pod biljnom kulturom.
Ako se pravno lice ,odnosno Preduzetnik bavi preradom poljoprivrednih proizvoda, uz ostalu dokumentaciju dostavlja rešenje o registarciji izdato iz APR za obavljanje prerade poljoprivrednih proizvoda kao pretežne delatnosti.
Ukoliko dođe do bilo kakve promene u RPG vrši se obnova gazdinstva u roku od 30 dana od koje je nastala promena.
Poljoprivredno gazdinstvo koje je upisano u Registar može da bude u aktivnom ili pasivnom statusu. Pasivni status nastaje ako se steknu uslovi za to: ako prestane neki od uslova za registraciju,u slučaju ne izvršavanja preuzetih obaveza predviđenih posebnim propisima kojima se uređuju mere za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje (dospeli kredit nije vraćen na vreme, davanje netačnih podataka, falsifikovanje dokaza koji su u vezi sa predmetom podsticaja i tako dalje).
2) Podizanje novih matičnih zasada voća i vinove loze kroz dodeljivanje podsticaja za proizvodnju sadnog materijala,sertifikaciju i klonsku selekciju voća, vinove loze i hmelja, odnosno za unapređenje rasadničarske proizvodnje. Podsticaji za proizvodnju sadnog materijala, odnosno podizanje matičnih zasada predosnovne i osnovne kategorije voća i vinove loze -maksimalni iznos do 3.000.000 dinara; -Proizvodnja sadnice voća, vinove loze i hmelja u maksimalnom iznosu do 700.000 dinara koja se ostvaruje kao refundacija za proizvedene sadnice na osnovu izdatog sertifikata. Podrška programima i projektima sertifikacije i klonske selekcije voća–maksimalni iznos do 10.000.000 dinara.
MERE PODRŠKE
3) Osnovni podsticaj za biljnu proizvodnju
-Pravo na podsticaj imaju sve biljne kulture, osim prirodnih livada, pašnjaka i neobrađenog zemljišta.
-Iznos sredstava je 5.200 dinara po hektaru za nadoknadu troškova u primarnoj biljnoj proizvodnji.
4) Osiguranje zasada
-Regres se ostvaruje u iznosu od 40-45% od visine plaćene premije osiguranja, a odnosi se na rasadnike i mlade višegodišnje zasade voća, kao i useve i plodove.
Novina je da je od ove godine za regione koji su poslednjih godina najviše pogođeni vremenskim i elementarnim nepogodama omogućen regres u iznosu od 70% za Moravički, Zlatiborski, Kolubarski, Podunavski i Šumadijski region.
5) Podsticajna sredstva unapređenje organske biljne proizvodnje–Registrovana poljoprivredna gazdinstva mogu da ostvare pravo na podticaje u organskoj biljnoj proizvodnji u iznosu od 11.440din/ha koji su 120% uvećani u odnosu na konvencionalnu proizvodnju.
6) Sertifikacija sistema bezbednosti hrane, organskih proizvoda i proizvoda sa oznakom geografskog porekla
Podrška investicijama za sertifikaciju proizvoda sa oznakom geografskog porekla u sektoru voća je 50% do 65% od iznosa investicije.
Maksimalni iznos podsticaja po korisniku iznosi 500.000 dinara.
7) Kreditna podrška u voćarstvu i vinogradarstvu– Uslove kreditiranja definiše sama banka u skladu sa svojom poslovnom politikom, dok ministarstvo subvencioniše deo kamatne stope do 3%, odnosno do 1% za marginalna područja, do 40 godina starosti i za osobe ženskog pola.
Rok otplate je od 1-3 godine uz grejs period od godinu dana ili od 3-5 godina, odobravaju se u dinarima bez valutne klauzule.
Fizičko lice može da ostvari pravo na kreditnu podršku do 6 miliona dinara, dok pravno lice, zemljoradnička zadruga može ostvariti sredstva do 18 miliona dinara. Pravo na kreditnu podršku ostvaruje se podnošenjem pismenog zahteva za odobrenje kreditne podrške banci koja sa ministarstvom nadležnim za poslove poljoprivrede ima zaključen ugovor do 1. novembra tekuće godine.
8 )Podrška promotivnim aktivnostima u poljoprivredi i ruralnom razvoju
Ova mera se odnosi na podsticaje i to:
* Organizaciju naučno stručnih skupova, seminara,radionica, tribina i predavanja u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja na teritoriji Republike Srbije;
* Organizaciju privrednih manifestacija, sajmova i izložbi u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, na teritoriji Republike Srbije;
* Za učešće odnosno izlaganje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na privrednim manifestacijama, sajmovimai izložbama u inostarnstvu;
* Za učešće, odnosno izlaganje sopstvenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na privrednim manifestacijama, sajmovima i izložbama na teritoriji Republike Srbije.
Pravo na podsticaje, po ovom pravilniku može ostvariti: fizičko lice–nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnik, pravno lice registrovanou skladu sa zakonom kojim se uređuju udruženja, jedinice lokalne samouprave, obrazovna ustanova i naučno istraživačka ustanova.
Podsticaji se utvrđuju u procentualnom iznosu od 100% od vrednosti realizovanih troškova, umanjenih za iznos PDV.
Postupak za ostvarivanje prava na podsticaje se pokrećem podnošenjem zahteva Upravi za agrarna plaćanja, za svaku kalendarsku godinu od 1.aprila do 31.oktobra tekuće godine
11) Podsticaji za izgradnju i opremanje objekata za unapređenje primarne poljoprivredne proizvodnje Podsticaji programu za podršku investicijama za izgradnju i opremanje objekata za čuvanje i skladištenje voća i povrća i to: izgradnju objekta za čuvanje i skladištenje voća i povrća; nabavku nove opreme za objekat za čuvanje i skladištenje voća i povrća;nabavku nove opreme za pripremu voća i povrća za tržište. Kako bi ostavrio pravo na podsticaj u okviru programu za podršku investicijama za izgradnju i opremanje objekata za čuvanje i skladištenje voća, podnosilac zahteva treba da u RPG ima upisano poljoprivredno zemljište pod proizvodnjom voća i to površine do 2 ha jagodastog voća, odnosno do 5 ha drugog voća i da je predmet investicije vezan za proizvodnju odgovarajuće vrste voća i povrća. Postupak za ostvarivanje prava na podsticaje pokreće se podnošenjem zahteva u periodu od 15. juna do 15. oktobra tekuće godine. Najviši ukupni iznos podsticaja po podnosiocu zahteva je 8.000.000 dinara za podsticaje programu za podršku investicijama za izgradnju i opremanje objekata za čuvanje i skladištenje voća i povrća.
Izvor:https://domacinskakuca.rs/2020/07/16/vocarstvo/ovo-su-podsticaji-za-vocarstvo-u-2020-godini/