Sve o pripremi voćnjaka pred zimu

Аутор: dzonioff
347 посета

Da bi se zasadi pravovremeno i blagovremeno pripremili za period zimskog mirovanja potrebno je primeniti razne hemijske i agrotehičke mere. Odmah nakon berbe pripremni radovi u voćnjaku započinju i imaju za cilj što bolju pripremu stabla za prezimljavanje, da se smanji infekcioni potencijal, brojnost prezimljujućih oblika štetočina i raznih patogena. Samo oni koji blagovremeno odrade ove pripreme mogu u sledećoj vegetaciji očekivati zadovoljavajući prinos i kvalitet plodova, piše Nenad Stefanović PSSS Leskovac za jugpress.

Potrebno voditi računa o higijeni u voćnjaku i ukloniti izvore zaraze! Prvo je potrebno uvek vršiti dezinfekciju alata (alkoholom) kako se ne bi prenela zaraza od jednog na druga stable.

Sve suve grane, opalo lišće, opale plodove, kao i one koje su ostali smežurani i sasušeni na stablima potrebno je sakupiti i ukloniti iz voćnjaka jer privlače glodare i mnoge štetočine. Grinje, pauci, razne vrste štitatstih vaši i drugih biljnih vaši, cvetojeda, smotavaca i dr. kao i uzročnici bolesti kovrdžavosti lišća, čađave pegavosti, krastavosti ploda, truleži, raka korena, bakteriozne plemenjače prezimljavaju u voćnjacima u vidu jajaša, larvi, spora, micelija itd. ukoliko se ne primene ove mehaničke mere zaštite.Potrebno je pregledati sva stabla u voćnjaku i po potrebi ukloniti sve polomljene, suve i zaražene grane. Zaražene grane se uklanjaju do zdravog tkiva kako bi se sprečilo dalje širenje bolesti kroz drvnu masu. Poželjno je da rezovi budu što manji, ukoliko su rane veće poželjno ih je premazati kalemarskim voskom.

Đubrenje

U ovom periodu vrši se i đubrenje voćnjaka koja je jedna od važnijih agrotehničkih mera u fazi mirovanja. Ono direktno utiče na održavanje plodnosti i strukture zemljišta, utiče na porast biljke, pojačava njenu otpornost, a doprinosi i boljoj rodnosti i kvalitetu plodova. Kako bi znali koliko i kog đubriva da dodamo najbolje je odneti zemljište na agrohemijsku analizu gde ćemo dobiti detaljno uputstvo o njihovoj primeni.Samo tako ćemo znati potrebne količine đubriva koje treba uneti u zemlište.

Zaštita od glodara

Što se tiče zaštite od glodara mlada stabla potrebno je zaštititi mrežicama a koji tokom zime mogu naneti veliku štetu. Oštećena stabla zakržljaju u razvoju, osetljivija su na niske temperature i mrazove, a veoma često zbog tih oštećenja mogu i da propadnu, pa je u tom slučaju potrebno zasaditi novu sadnicu. Tek nakon 12 godina koren i vrat stabla dovoljno očvrsnu da ih glodari ne napadaju.

Izvor:https://www.ekapija.com/news/3064274/kako-adekvatno-pripremiti-vocnjak-za-period-zimskog-mirovanja

Srodni tekstovi

Оставите коментар