Organskom proizvodnjom do sigurne zarade

Аутор: dzonioff
536 посета

Porodica Sjerić iz semberskog sela Ljeljenča pre osam godina krenula je u proizvodnju bundeve, čime su pokazali da i kod nas mogu uspeti alternativne kulture, za koje se može obezbediti i tržište.

Podršku u ovoj organskoj proizvodnji imaju od Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, grada Bijeljina, ali i međunarodnih organizacija. Na svom porodičnom imanju organizovali su i „Dane bundeve” gde je predstavljen širok asortiman proizvoda u kojima se koristi bundeva, koju nazivaju i kraljicom zdrave hrane.

Prvu setvu bundeve porodica Sjerić imala je 2010. godine, iako je početak u proizvodnji bio težak prvenstveno zbog nedostatka odgovarajuće mehanizacije. Niko Sjerić kaže da su ove godine posejali bundevu na od šest hektara, tikvu golicu, koja se proizvodi zbog semena, muskantnu tikvu od koje se prave kašasti sokovi i hokaido tikvu koja se koristi u ugostiteljstvu.

– Semberija ima kapacitete za proizvodnju bundeve, a zdrava hrana je naša budućnost. Ova proizvodnja je zahtevna, treba uložiti dosta u nabavku mehanizacije, dosta truda, ali može lepo da se živi – kaže Sjerić.

Sa obiljem dragocenih lekovitih svojstava bundeva je nezaobilazna namirnica na trpezi, istakla je Milena Sjerić.

– Od bundeve može da se pravi sve. Slatki, slani i kiseli program. Prave se sokovi, slatka, kolači, pite i čorbe. Kombinuje se sa jabukom, mrkvom i dunjom. Bundeva pomaže ljudima sa obolelom prostatom, ulje od bundeve je odlično za kožne bolesti poput psorijaze. Dokazano je da bundeva poseduje antiupalna, antikancerogena i antidijabetička svojstva – kaže ova domaćica.

Dragan Zarić iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi ističe da iako organska proizvodnja nije uobičajena, Ministarstvo poljoprivrede RS kroz svoje pravilnike o podsticajima podržava ovaj način proizvodnje. On je rekao da je organski način proizvodnje za 30 odsto skuplji u odnosu na tradicionalni trend u Evropi i svetu. Pojašnjava da organska proizvodnja zahteva da se vodi računa o nivou đubrenja, o vrsti đubrenja i zaštiti.

Koordinatorka za prekogranični region „Drina- Sava” Mirela Čaušević kaže da podršku u razvoju malih gazdinstava pružaju i međunarodne organizacije.

– Pomažemo nabavku mehanizacije do 10.000 evra, organizujemo obuku za poljoprivredne proizvođače i na druge načine podstičemo ovu proizvodnju – istakla je Čauševićeva.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić kaže da očekuje da se više poljoprivrednika u Semberiji počne baviti ovom proizvodnjom jer je sudeći po svemu proizvodnja bundevom isplativija od ratarskih kultura.

Proizvodnji zdrave hrane

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić kaže da kroz Agrarni fond ovog grada se podstiče poljoprivredna proizvodnja i to pre svega zdrave hrane.

– Proizvodnja bundeve, iako je pionirski posao na našem području ima odličnu perspektivu – rekao je Mićić.

Na „Danima bundeve” posetioci su mogli probati razne slane i slatke specijalitete, te upoznati se sa njenim lekovitim svojstvima i proizvodima koji se sve više koriste u ishrani.

Izvor: www.naslovi.net

Uzgajanje višnje po organskim principima – saveti

https://agropress.org.rs/lat/rubrike/organska-poljoprivreda/item/3275-uzgajanje-visnje-po-organskim-principima-saveti

Srodni tekstovi

Оставите коментар