Iako naša zemlja ima povoljne klimatske uslove za uzgoj leske, računica pokazuje da Srbija godišnje potroši oko devet miliona dolara na uvoz lešnika, uglavnom iz Turske. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede u Srbiji je registrovano oko 1.200 hektara pod leskom, a godišnji prihod premašuje 5.000 tona.
Proizvodnja lešnika iz Šumadije, prema rečima Damjana Srejića člana Gradskog veća za poljoprivredu i ruralni razvoj, preselila se u Vojvodinu, a najveće registrovane površine pod leskom su u Šidu, Kuli, Šapcu i Vršcu. Imajući u vidu da potrebe konditorske industrije rastu kao i to da veliki otkupljivač Ferero traži kooperante, odlučili smo da za ovdašnje poljoprivredne proizvođače i sve ostale zainteresovane organizujemo prezentaciju projekta “Podizanje zasada leske u Srbiji“ koji su podržali Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine i Institut za primenu nauke u poljoprivredi.
Prezentacija će biti organizovana u “Centru za poljoprivredu i ruralni razvoj“ u Cerovcu u petak 27. oktobra u 11 sati.
Tom prilikom, zainteresovani će moći da čuju kako se nabavljaju selektovane sadnice, ko će i kako pružati tehničku podršku kroz seminare i predavanja i kako će biti organizovan otkup.
Projekat je namenjen svim poljoprivrednim gazdinstvima sa najmanje hektarom zemljišta pogodnog za gajenje leske.
Izvor: www.ikragujevac.com