Glavni preduslov za pravilno funkcionisanje zalivnog sistema je čista voda bez mehaničkih nečistoća, odnosno peska. Filteri za vodu koji se ugrađuju u sistemima za navodnjavanje ne uklanjaju hemijske nečistoće, već samo mehaničke. Za navodnjavanje koje sami radimo dovoljni su nam filteri koje možemo lako naći kod prodavaca opreme za navodnjavanje, a to je najčešće filter sa mrežastim uloškom koji je ujedeno i najkorišćeniji filter, a pored njega možemo naći i koristiti još i disk filter i hidrociklonski separator.
Dva parametra koja karakterišu filtere su:
– veličina priključka , fi 32; 40; 50; 63, odnosno 1col, 5/4 cola, 6/4 cola, 2cola.
– veličina nečistoća koje može da ukloni, odnosno brojka koja se daje i ona pokazuje najmanju veličinu čestice koja može da zadrži sve nečistoće manje od te cifre. Izražava se u mikronima. Tako da imamo najčešće mrežaste filtere od 120 micDisk filter može da se koristi kao primarni ukoliko je voda čistija i u pitanju je manji zalivni sistem, a može se koristiti i kao korektivni filter koji posle nekog drugog filtera finije prečišćava vodu.
Treba imati na umu da ukoliko je sveža bušotina i ima konstantno peska koji veoma brzo puni mrežaste filtere, ne treba kupovati veći mrežasti filter. Filter se u sitemu ugrađuje na početku pre Venturijeve cevi i pre elektromagnetnih ventila. Nekada se ugrađuju manometri, jedan pre i jedan posle filtera kako bismo na osnovu razlike pritisaka procenili potrebu za čišćenjem odnosno procenom zaprljanosti filtera.
Izvor:Agrobiznis magazin