Osma manifestacija „Nova vina Potisja“ iznedrila je devet dobitnika zlatnih medalja u kategoriji belih, roze i crvenih vina, devet dobitnika srebrnih medalja, kao i devet dobitnika bronze. Na ocenjivanje su predata ukupno 34 uzorka, a komisija, koju su činili stručnjaci sa međunarodnim iskustvom Ljubica Radan, Nemanja Tomić i profesor Vladimir Puškaš, odabrala je najbolja vina sa Potiskog područja. Od 27 nagrađenih vina, najbolje su se pokazala crvena. Vinari koji su se takmičili došli su iz Mužlje, Bečeja, Čuruga, Temerina, Taraša i Melenaca.
Enolog i somelijer LJubica Radan održala je predavanje „Tehnologija prerade vinskih sorti Potisja“, da bi usledila panel diskusija na temu „Postavljanje nove turističke rute Put meda i sira“, koju su vodili stručna konsultantkinja za održivi razvoj turizma Jasmina Beljan Iskrin, predstavnik Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu Mladen Petković i direktorka Turističke organizacije Žabalj Marija Čupić. Izložbeni deo manifestacije, osim vinara, okupio je i proizvođače tipičnih proizvoda Potiskog kraja, kao što su sirevi, mesne prerađevine i slatke đakonije.
Direktorka Turističke organizacije opštine Žabalj i organizatorka manifestacije Marija Čupić naglasila je da je ove godine bilo nešto manje prijavljenih uzoraka, ali su vina bila mnogo bolja.
– Kvalitetnija vina su pokazatelj toga da sva naša stručna predavanja iz proteklih godina nisu bila uzaludna, a manja količina uzoraka posledica je izmrzavanja vinograda u Potisju, pa su se tako neki vinari snašli i kupili grožđe, a neki su, pak, odustali od takmičenja – rekla je Marija Čupić.
Jedan od domaćina na manifestaciji i dobitnik zlatne medalje u kategoriji roze vina i bronze u kategoriji belih vina Gavra Botić iz Čuruga naglasio je da je ljubav glavni preduslov za bavljenje vinogradarstvom i vinarstvom.Bečejac Tomislav Varečka sa vinima iz porodične vinarije „Vinartos“ osvojio je zlatnu i srebrnu medalju u kategoriji roze vina, kao i dve bronze za belo vino. On je sa porodicom istraživao o istoriji Bečeja, kada su otkrili da je jedan potez do pedesetih godina prošlog veka imao mnogo vinograda.
– Obezbedili smo zemlju i podigli prve vinograde na tom potezu koji se s razlogom zove Medena duž, a trenutno obrađujemo oko dva hektara, što belih, što crvenih sorti. Ta bečejska lokacija može da pruži ono što druge ne mogu, tako što nam daje mogućnost da bogate mirise pretočimo u bocu vina – kazao je Varečka, izdvajajući svoju kupažu šardonea i rajnskog rizlinga „Lenka“.
– Mnogo je sorti grožđa i vina, kao i načina gajenja u vinogradu, a najlepše je kad vino dođe u podrum… Onda možeš da biraš da li želiš tanje ili deblje, mirisnije ili manje mirisno, svetlije ili tamnije, ma to je priča za sebe. Ja uživam u pravljenju vina mnogo godina, zato mladima poručujem da odaberu posao koji vole, da ceo život ne moraju da rade – kroz smeh poručuje Čuružanin.
Srednje Potisje je poznato od davnina kao pogodno za uzgajanje vinove loze, a naročito Biserno ostrvo, sa kojeg potiče jedno od najkvalitetnijih vina, legendarni Krokan, vrhunsko suvo belo vino. Vinari sa tog područja neguju uglavnom zapadnoevropske sorte kao što su beli sovinjon, šardone, rajnski rizling, a u poslednje vreme i belu tamjaniku. To zemljište i geografski položaj ovog područja najpogodniji su za proizvodnju belih i roze vina, što ne isključuje činjenicu da potiski proizvođači prave i vrhunska crvena vina, što su i pokazali rezultati ovog takmičenja.
Izvor:https://www.dnevnik.rs/vojvodina/vinari-potisja-predstavili-svoja-vina-u-zablu-11-12-2018