Kako se u Arilju bore protiv lažnih malinara?

Аутор: dzonioff
1,2K посета

Svetsko tržište nedavno je uzdrmala velika afera. Čileanci, najveći izvoznici maline, uhvaćeni su u prepakivanju kineske maline. I poverenje kupaca je poljuljano. Istovremeno, u ariljskom kraju uvode dodatnu zaštitu i potvrdu porekla svog voća – hologram.

Laser najpouzdanije i najbrže klasifikacije malinu. Pored najviših standarda bezbednosti prerade, u Mirosaljcima kod Arilja jedna hladnjača je otišla korak dalje. Uz hologramske nalepnice iz kovnice u Topčideru, štite poreklo voća.

Direktor hladnjače Drenovac Aleksandar Obradović kaže da se u poslednje vreme dešavaju malverzacije u vezi sa trgovinom i preprodajom maline. Naglašava da se hologramom se garantuje kupcima na inostranom tržištu da je roba isključivo srpskog porekla, sorte vilamet i miker, i da ne postoji mogućnost nekog reeksporta iz drugih zemalja.

– Mislimo da će u budućnosti kupci to videti kao jednu prednost, a svakako za nas je ovo dodatna vrednost na proizvod – uveren je Nemanja Bojičić iz služba kvaliteta hladnjače.

U zemljoradničkoj zadruzi Naši voćari uz hologramsku zaštitu očekuju i veću zaradu, i to ne izvozom sirovog voća već gotovih proizvoda. Tako će i Srbija ostvariti veći profit od izvoza malina koji je sada dve stotine miliona evra godišnje.

– Treba napraviti jednu stratešku kombinaciju gde će se planski i strateški uraditi sistemsko rešenje za proizvodnju, distribuciju i preradu maline može se govoriti preko pola milijarde evra na godišnjem nivou – napominje direktor zadruge Naši voćari Božo Joković.Kupcima je sve važnije odakle potiče proizvod koju kupuju, a posebno kada se pojave afere poput nedavne u Čileu koja je poljuljala poverenje potrošača širom sveta.

– To što je se se desilo u Čileu sa prepakivanjem kineske maline će se vrlo negativno odraziti na njihovu proizvodnju, ne samo maline, nego i drugog voća. Znamo da su oni u prošlosti i dan danas jako mnogo radili na stvaranju pozitivne kampanje i da su postali najpoznatiji, najveći svetski izvoznik voća – ukazuje stručnjak za jagodičasto voće, dr Aleksandar Leposavić.

Dobra strana u toj priči je da se sada otvara više prostora za srpsku malinu, mada je malinarima i epidemija koronavirusa išla na ruku jer je porasla tražnja za tim voćem i na domaćem i na stranom tržištu.

Zaštita geografskog porekla, upotpunjena i hologramskom nalepnicom neminovnost je, kažu stručnjaci, zbog opstanka na tržištu. Zbog raznih malverzacija kupci, uz kvalitet, žele da znaju i poreklo robe.

Izvor:https://www.ekapija.com/news/3034237/u-arilju-se-protiv-laznih-malinara-bore-hologramom

Srodni tekstovi