Kada početi i šta sejati

Аутор: dzonioff
1,6K посета

Ledeni zimski dani u poslednjoj nedelji februara meseca mnogima su pokvarili planove za prolećnu setvu. Ipak, nijedan dobar ratar neće dozvoliti da mu malo niskih temperatura poremete jedan od najvažnijih poslova u godini. Naprotiv! One su samo razlog više da se svaki detalj prolećne setve isplanira do najsitnijih detalja. Da su mnogi to već i uradili, dokazuju informacije savetodavaca zaduženih za ratarstvo u Poljoprivredno stručnim savetodavnim službama širom Srbije. Oni već odavno znaju šta će ratari iz njihovog kraja i kada sejati, pa imaju gotovo potpuno precizne podatke.

Na krajnjem severu naše zemlje, u Subotici i okolini, stručnjaci očekuju da će otvaranje sezone ovogodišnje setve zakasniti samo nekoliko dana. Njive će, navodi Neven Orčić, savetodavac za ratarstvo iz Poljoprivredno stručne savetodavne službe, biti pune ljudi i mašina najverovatnije već krajem marta meseca. Do početka aprila setvu će početi i poslednji ratari. Inače, u ovom kraju je kukuruz dominantna kultura i očekuje se da će on ove godine biti posejan na oko 35.000 ha. Prošle godine ga je bilo više, ali mnogi ratari odustaju od ovog useva zbog loših iskustava, suše i nezadovoljavajućih prinosa u proteklih nekoliko godina. „Suncokret će se ove godine gajiti na oko 7.000 ha, soja na 4.000, a šećerna repa na između 300 i 400 ha“, ističe Orčić. Ozimi usevi su trenutno u dobrom stanju i zauzimaju oko 30.000 ha u atarima subotičkih sela. Među njima je, naravno, najzastupljenija pšenica, na oko 20.000 ha, a zatim uljana repica, na oko 5.000 ha. Ostale kulture gaje se na znatno manjim površinama.

Južnjaci, ne žurite sa setvom! Na suprotnom kraju naše zemlje, u Vranju, ratari takođe već vrše prve pripreme za setvu, proveravaju i popravljaju svoje mašine i planiraju kako da dobro i pametno raspodele sredstva sa kojima raspolažu. Nada Lazović Đoković, savetodavac za ratarstvo iz Poljoprivredno stručne savetodavne službe, kaže da će setva graška i grahorice sigurno početi tokom marta meseca. Sledeća kultura koja se seje u ovom kraju je lucerka, što će, sudeći prema planovima ratara, biti oko 1. aprila. Kukuruz, kao poslednji, ali zato najznačajniji usev, sejaće se sredinom aprila meseca. „Svakako savetujem ratarima da sa setvom kukuruza sačekaju barem do 10. aprila. Zemljište u našem kraju je veoma glinovito i pripada tipu smonica, odnosno zemljištima koja uopšte nisu laka za obradu. Ona se teško i zagrevaju, što je glavni razlog da se sa setvom na jugu Srbije ne žuri“, navodi Nada Lazović Đoković.

U ovom kraju površine pod kukuruzom iznosiće oko 8.500 ha. To je manje za čak 30 do 40 % nego prošle godine, takođe zbog neisplativosti gajenja ovog useva. „Kod nas uopšte ne postoje ratari koji koriste sisteme za navodnjavanje. Suvo ratarenje u kombinaciji sa teško obradivim zemljištem nikako ne može da da dobre rezultate. Zato kukuruz može biti isplativ jedino seljacima koji imaju parcele pored reka“, dodaje ona. Umesto kukuruza će mnogi Vranjanci gajiti jare graškove i grahorice, ili će čak ostaviti svoje njive potpuno neobrađene. U celom Pčinjskom okrugu pšenica trenutno zauzima oko 16.000 ha, što je za oko 20 % više nego lane. Manje kukuruza i u centralnoj Srbiji Jari ječam i ovas u Jagodini i okolini sejaće se čim vreme dozvoli da se uđe u njive. Te kulture sejaće se na oko 1.500 ha, a već u drugoj polovini marta mnogi ratari planiraju i setvu lucerke i crvene deteline.

„Leguminoze se u našem kraju svake godine seju na oko 4.000 ha. Tako će biti i ove“, objašnjava Milanka Miladinović, savetodavac za ratarstvo iz Poljoprivredno stručne savetodavne službe iz Jagodine. U Pomoravskom okrugu, takođe, kukuruz je najzastupljenija kultura. Ove godine gajiće se na između 40.000 i 45.000 ha, u zavisnosti od toga da li će još neki ratari odustati od tog useva. „U centralnoj Srbiji, kao i u drugim krajevima naše zemlje, ratari sve više prestaju da gaje kukuruz, jer jednostavno ne mogu da opravdaju uložena sredstva u tu kulturu“, dodaje Milanka. Suprotno tome, površine pod pšenicom svake godine su sve veće, pa trenutno iznose oko 15.000 ha. Soje i suncokreta je jako malo, na svega 200 do 250 ha. 


„Još jedan od problema koji muči naše ratare je usitnjenost parcela. Male i međusobnoudaljene parcele znatno povećavaju troškove, kako oko mehanizacije, tako iada je reč o samoj obradi zamljišta“, ističe naša sagovornica. Ne zaboravite da obilazite vaše njive Iz centralne Srbije, selimo se na krajni istok, u snegom pokriveni Negotin. Tamo, kaže direktor Poljoprivredno stručne savetodavne službe, Vladica Gavrilović, sneg u brdskim selima dostiže i po 45 cm, a temperature su već danima ispod nule. Zbog takvih okolnosti setva sigurno neće početi do sredine marta meseca.

U ovom stočarskom kraju mnogi domaćini gaje jari ovas i ječam, pa te kulture zauzimaju oko 2.500 ha. Zbog zimskog izmrzavanja one se često seju na proleće i to u kombinaciji sa lucerkom. Kukuruz se gaji na oko 20.000 ha, a suncokret će se ove godine u Borskom okrugu sejati na oko 7.000 ha. Pod ozimim strnim žitima trenutno je oko 19.500 ha, a od toga oko 16.500 ha zauzima pšenica. „Naši atari, tradicionalno, setvu počinju među prvima u zemlji. Razlog za to je što se zemljište u ovim krajevima brzo zagreva, ali i što smo gotovo potpuno izgubili proleće i veoma brzo nam stignu visoke letnje temperature“, ističe Gavrilović. On još podseća ratare da je od izuzetne važnosti da redovno obilaze svoje njive i da počnu sa setvom što je moguće pre. „Imajte u vidu da zbog propuštene februarske prihrane ona mora da se nadoknadi u martu mesecu. Preporuka je da se prvi put unese 70 % potrebnih količina azota, a drugi put još 30 %“, opominje stručnjak. 

Na kraju, razgovarali smo i sa predstavnikom ratara iz zapadne Srbije, Milanom Damjanovićem, savetodavcem za ratarstvo iz Poljoprivredno stručne savetodavne službe iz Čačka. On kaže da su domaćini u njegovom kraju već potpuno spremni za setvu jarih ječmova i ovsova i da samo čekaju prvu priliku da uđu u parcele. U Moravičkom okrugu, inače, te kultrure gaje se na oko 2.200 ha. Kukuruz se u ovom kraju gaji na oko 18.000 ha, kako silažni, tako i merkantilni.
Umesto drugih ratarskih kultura u Čačku se tradicionalno gaji krompir. On će ove godine zauzeti površinu od barem 6.000 ha. Pod pšenicom je oko 6.500 ha, a na još 3.500 ha gaje se drugi ozimi usevi.

„Setva je u našem kraju veoma razvučena i često traje i po mesec dana. Očekujem da će ona ove godine početi krajem marta meseca i to najpre u ravničarskim selima. U brdskim i planinskim u njive će se ući znatno kasnije, možda čak i sredinom maja meseca“, objašnjava Damjanović.

AgroBiznis magazin

Ukoliko o ovim temama želite da budete redovno informisani, pretplatite se na AgroBiznis magazin. Godišnja pretplata je samo 1800,00 dinara i uključuje 12 izdanja i sve poštanske troškove. Prijavite se putem telefona 011/4052-117, 060/0712-350 ili na imejl gdjakovic@yahoo.com. U toku je akcija, svaki novi pretplatnik dobija poklon iznenađenja. Za više informacija o našim posebnim izdanjima PČELARSKI PODSETNIK, kao i LEKOVITO BILJE posetite www.agrobiznis.rs.

Srodni tekstovi