Timovi ministarstva poljoprivrede obišli su zasade malina u opštinama Arilje i Ivanjici.Ovo je bila praksa i prošle godine, kada se na licu mesta procenjuje u kakvom je stanju malina i da li se poljoprivredni proizvođači ispoštovali dogovor i preporuku struke i da li se pridržavaju agrotehničkih mera.
„Stanje je šaroliko. Svi ono što je bilo loše u zasadima prošle godine, nažalost je i ove. Većina nije ispoštovala, a oni koji su tražili savet od Poljoprivrednih stručnih službi imaju mnogo bolje zasade i očekuju veći prihod. Ako imate pomoć države u najbitnijoj stvari, odnosno savetu struke, zašto to ne iskoristite. Oni koji su uzimali sertifikovani sadni materijal i primenjivali agrotehničke mere imaju dobre zasade. Mi moramo sve da uradimo što je do nas, kako kvalitet malina, kao naš strateški proizvod, ne bi dolazio u pitanje. Treba da se uradi priručnik od prvog koraka do poslednjeg, odnosno preporuka struke, kako i šta treba da se radi, da onaj koji krene u tu priču zna, a ne da je krči posle dve godine. Šta su norme hladnjačara, šta je posao države”, rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede za ruralni razvoj Aleksandar Bogićević.On nije mogao da govori o ceni maline, jer ona zavisi od tržišta, odnosno ponude i potražnje. Inače, prošle godine izvoz maline je bio 200 miliona evra.
„Država je tu da pomaže sa merama i subvencijama, i to radi za bilo koju granu poljoprivrede. Inače, nikada nije bila bolja saradnja između miinstarstva i lokalnih samouprava jer radimo zajedno i dopunjavamo se”, kaže Bogićević.
Ministarstvo poljoprivredne i zaštite životne sredine pokrenulo je projekat rejoizacije voćarske proizvodnje, koji treba da bude gotov do kraja godine.
„Što se tiče maline, po rečima stručnjaka, ona uspeva na većim visinama. To se vidi i sada obilaskom terena, sve što je niže i bliže rekama zasadi su lošiji i više je bolesti napada. Kada se rejonizacija završi znaće se šta i gde se gaji i po toj osnovi će se raditi mere i subvencije.Tako će i poljoprivrednim proizvođačima biti lakše da se opredele šta da sade”, navodi Bogićević.
Podrška Ministarstva poljoprivrede opštini Ivanjica od nemerljivog je značaja i ona nije izostala ni u vanrednom stanju, kada je poljoprivrednim proizvođačima pomoć bila najneophodnija, rekao je predsednik opštine Ivanjica Zoran Lazović.
„Podsticaje resornog Ministarstva iskoristilo je 129 poljoprivrednika ivanjičke opštine kojima su podeljeni novi traktori uz subvencije od 65 posto, podeljeno je 740 tona veštačkog đubriva KAN 27 posto, 30 tona goriva, 200 tona merkantilnog kukuruza za razvoj stočarstva. Kroz projekte podsticaja poljoprivrednika za razvoj stočarstva, opština Ivanjica podelila je 1.400 grla jagnjadi starosti do sedam meseci, 220 košnica za razvoj pčelarstva, 50 hiljada sadnica maline sorte vilamet. U prethodne tri godine kao i ove obezbeđena su sredstva za podelu priključaka (atomizeri, prskalice, kosačice). Budžetom opštine opredeljivaće se sredstva za poljoprivrednike i u narednom periodu”, rekao je Lazović i dodao da opština Ivanjica trenutno raspolaže sa 258 protivgradnih raketa i da je spremna za borbu protiv gradonosnih oblaka.
Izvor:http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest964492.html