Divlje vrste orhideja, koje krase mnoge livade i šume u Srbiji, ugrožene su danas, više nego ikad zbog uništavanja njihovih prirodnih staništa.
U junu 2018. godine, pokrenuli smo inicijativu za zaštitu jednog takvog staništa – livade, na kojoj rastu četiri stogo zaštićene vrste orhideja i jedna zaštićena vrsta. Pored njih, na ovoj maloj livadi na teritoriji Lešnice (grad Loznica), između reka Drine i Jadra, raste još mnogo zaštićenih i strogo zaštićenih biljnih vrsta.
Dok nekima od njih treba 13 godina da procvetaju, neke su lekovite i beru se nelegalno u velikim količinama. Pored svega toga, na ovoj livadi se poslednjih nekoliko godina intenzivno iskopava šljunak, bez predhodno izvršene procene uticaja na životnu sredinu, a ove biljke zbog toga nestaju velikom brzinom.
U nastavku predstavljamo pet vrsta divljih orhideja koje rastu na ovom staništu:
1. Dactylorhiza incarnata – uskolisni kaćunak
Jedna od najčešćih vrsta na ovom području. Raste na vlažnim livadama širom Evrope i Azije. Zaštićena je Uredbom o zaštiti prirodnih retkosti, Konvencijom o međunarodnom prometu ugroženih vrsta divlje flore i faune CITES. Takodje je uvršćena u prvi tom „Crvene knjige flore Srbije“ kao krajnje ugroženi taksoni u flori Srbije.
2. Orchis militaris – soldatski kaćun
Preferira osunčane livade Evrope i Azije. Cveta u maju. Iako ne poseduje nektar, insekte privlači svojim izgledom i na taj način se oprašuje. Kao i uskolisni kaćunak spada u strogo zaštićene vrste u Srbiji.
3. Ophrys apifera – pčelica
Orhideja koja svojim izgledom oponaša životinje, tačnije ženku pčele, kako bi na ovaj način privukla mužjaka pčele zbog oprašivanja. Pored izgleda, ova biljka ispušta i miris koji je karakterističan za pčelu i tako povećava šansu za oprašivanje. Ipak, i pored svega toga, pčelica poseduje mogućnost samooplodnje. Kao i predhodne orhideje, spada u strogo zaštićene vrste u Srbiji.
4. Spiranthes spiralis – zasučica
Jesenja ohideja koja cveta u septembru. Posebna karakteristika ove vrste je da živi 11 godina pod zemljom, pre nego što oformi prve listove, a prvi put cveta u trinaestoj godini života. Pod zemljom formiraju posebnu zajednicu sa gljivama, na čiji se račun hrane pre nego što izbiju na površinu. Veoma je retka i u Srbiji strogo zaštićena vrsta.
5. Anacamptis morio – mirisni kaćunak
Ova vrsta je nešto češća od ostalih, ali je prema nekim autorima u Vojvodini pred nestajanjem. Cveta od aprila do juna. Zaštićena je vrsta, jer je ugrožena, ne samo zbog gubitka prirodnog staništa, već i zbog svog lekovitog dejsta, zbog čega je mnogi ljudi sakupljaju.
Inicijativa za pokretanje postupka zaštite livade na Pejinoj adi kao značajnog staništa strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta biljaka predata je Ministarstvu zaštite životne sredine i Zavodu za zaštitu prirode Srbije u junu 2018. godine.
Izvor: http://www.orca.rs