Ministar poljoprivrede Branimir Nedimović rekao je da su se ove godine rešile neke velike stvari koje su se čekale 7, 8 godina poput IPARD-a. Nedimović je gostujući na Prvoj rekao da je ove godine bilo dosta padavina, u odnosu na 2017. koja je bila sušna.
„Rešili smo IPARD, krenuli od sistema na navodnjavanje, fabrike za prehrambenu industriju, rešili IMT. To su teme koje su se motale po medijima 10, 15, 20 pa i 30 godina kada je reč o navodnjavanju“, rekao je on.
On je rekao i da „deo koji ga strašno muči“, a reč je o tržištu poljoprivrednih proizvoda, definitivno mora sistemski da se reši. „Moramo da regulišemo da ne bi imali ove situacije sa malinom, višnjom i sada krompirom“, rekao je Neidmović, dodajući da mora da se donese zakon o tržištu poljoprivrednih proizvoda. „Nije isti zakon o prodaji stolica i krompira koji može malo duže da stoji i na primer maline“, kaže on.
On je rekao i da država daje 50 odsto novca za skladištenje robe, ali i da je poblem klasiranje robe – da li i je to slobodna volja ili je propisano. „Inspekcija sada ide i pomaže kod klasiranja robe. Jako je teško kad je kiša, vlažna je i odmah je pakuju u 2. klasu i njena cena pada za 30, 40 dinara po kilogramu, gubi se profit i dolazi do opšteg haosa“, rekao je on.
Kada je reč o višnji, on je istakao da je cena proivođačke višnje je između 25 i 30 dinara. „To je 0 sa amortizacijom i svim radnicima. Ali ljudi neće da kažu da je prodaju i po 60, 70 dinara al niko to neće da kaže, oni uvek kažu najgoru cenu“, kaže on.
Nedimović je podsetio i da je na terenu inspekcija hladnjača. „Zatvorili smo 6 ili 7 hladnjača, a mi u ovom trenutku imamo 800 hladnjača, a 124 imaju pravo da izvoze robu“, rekao je on. „Krajem avgusta, posle 15, 20 godina haosa, kreće se sa izgradnjom fabrike za preradu maline u Arilju, a rešavamo i Budimku, jedu po jednu stvar“, ističe Nedimović.
Nedimović je podsetio i da država za protivgradne mreže, sisteme za navodnjavanje daje 50 odsto novca i da ko hoće to da radi – država daje novac.
Izvor: http://novaekonomija.rs