ПАНЧЕВО – Прва прихрана пшенице која је јесенас у Јужном Банату засејана на већој површини него ранијих година је при крају. Пшеница и јечам у добром су стању, али ратарима који су засејали уљану репицу проблем представљају штеточине које су се појавиле раније него што је уобичајено.
На подручју Панчева, Ковачице, Опова и Алибунара под пшеницом је 28.500 хектара – 5.000 више него претходне године.
Иако би у зимском периоду пшеница требало да буде у фази мировања због неуобичајено топлог времена вегетација није прекинута.
Током јесени услед падавина дошло је до испирања нитратног азота и у површинском слоју земљишта има га мање него што је уобичајено. На то би требало обратити пажњу током прихране, кажу у “Институту Тамиш”.
„Према анализама стања нитратног азота у земљишту наше препоруке су да то буде до 60 кг чистог азота, тј. око 175 кг амонијум нитрата по хектару у првом прихрањивању. У другој половини марта од 15-ог почиње се са другом прихраном, исто око 175 килограма амонијум нитрата“, рекао је каже Јан Бабка, инжењер ратарства у Институту Тамиш.
Ратари који су засејали уљану репицу неуобичајено рано суочавају се са појавом штеточина.
Кукуруз ће поново бити главни
„Прво треба прегледати парцеле, да ли има репичине пипе и у којој мери. Ако се од 5 прегледаних биљака на једној нађе репичина пипа то је критичан праг штетности и ако има толико или више од тога треба приступити третманима са регистрованим инсектицидима“, додао је Бабка.
Падавине и благо смањење температуре погодују биљкама јер одлажу пуно кретање вегетације за периоде са вишим температурама, а залихе влаге у земљишту тренутно су око 150 литара по метру квадратном што је сасвим довољно за ово доба године.
Извор: