7 биљака које одбијају комарце и које морате имати овог лета

Аутор: draganadpetrovic
1,K посета

Са лепшим и топлијим данима посебно са доласком лета креће најезда комараца. Ови нежељени гости у свакој кући остављају непријатне трагове уједа на кожи што доводи до свраба, а некад и мањег отока. Да не говоримо колико могу да буду досадни ноћу и своји зујањем нас буде. Комарци су опасни и као носиоци болести па је најбоље држати их подаље од дома.
Заштита од комараца најчешће подразумева разне врсте спрејева и крема за кожу, или таблета и течности често врло непријатног и штетног мириса за заштиту дома од ових летећих напасти.
Међутим, постоји 7 биљака које на потпуно природан начин могу да вас заштите од комараца. Агропрес вам представља 7 биљака од чијег мириса комарци беже главом без обзира. Можете их посадити у саксије које ћете држати близу прозора и врата и на тај начин спречити комарце да улазе у ваш дом.

Илустрација: Невен је и изузетно лековита биљка а посебно је добар за све врсте кожних обољења
1. Невен
Следећи на листи је невен. Добро позната биљка са неодољивим наранџастим цветовима позната по својим лековитим својствима посебно за проблеме са кожом. Невен садржи природно једињење које се често налази у разним инсектицидима. У питању је лимонен који производи цитрусни мирис од кога комарци беже. Међути, мирис невена је неодољив за бубамаре и лептире па очекујете да ће ови корисни инсекти сигурно доћи кад осете мирис овог цвећа. Невен се углавном узгаја као цвеће на отвореном, ређе у саксијама. Ако немате башти покушајте са жардињерама на балкону у којима ћете посадити невен и тако држати комарце даље од свог дома. Важно је да саксије са овим цвећем буду стратешки распоређене на врата и прозоре које најчешће отварате ради проветравања. И невен је биљка која воли пуно сунца, добро дренирано земљиште и редовно заливање. Није токсичан за кућне љубимце.

2. Рузмарин
Рузмарин је врло здрава биљка која се због својих лековитих својстава користи у козметичкој индустрији. Његов препознатљив мирис може се наћи и у средствима за хигијену, а његови игличасти листови користи се и као зачин најчешће за разне врсте меса. Овако припремљен оброк има посебан шмек.Рузмарин цвета нежним плавим ситним цветовима дуж стабљике. Најчешће се сади у башти а уколико га гајите у саксији обезбедите биљци довољно места. И док је мирис рузмарина пријатан за наш нос комарци га не подносе. Рузмарин одбија и све врсте мува и мраве, па ћете се на овај начин ослободити и њих. Рузмарин воли топло место на директној сунчевој светлости па ће му место на прозорској дасци изузетно пријати. Тражи добро пропустљиво земљиште па приликом садње убаците мало песка или ситног шљунка у саксију. Није токсичан за кућне љубимце па га можете слободно држати у кући чак и ако имате пса и мачку.

Илустрација: Опрез са агератумом уколико имате кућне љубимце зато што је отрован за псе и мачке

3. Агератум
Агератум или „горућа љубав“ како је још зову је живописна биљка са необичним љубичастим цветовима. Због својих својстава да одбија инсекте често се користи у производњи препарата за заштиту од инсеката. И док комарци не подносе њен мирис, лептирима и пчелама не смета. Достиже висину од 15 до 20 цм и изгледа као прелеп тепих у башти, а одличан је избор и као цвеће за балконе. Цвета од маја до првих мразева па ћете уз ову биљку бити сигурни од комараца током целог лета. Обожава сунце и тражи добро дренирано земљиште у супротном нежни коренчићи овог цвета брзо иструле. Потребно је и редовно заливање само води рачуна да не претерате и обавезно после 10 минута проспите вишак воде из тањирића саксије. И агератум је отрован за псе и мачке па се не препоручује онима који имају кућне љубимце.

4. Лимунова трава
Лимунова трава садржи уље које се налази у стабљици и листовима. Ова биљка производи неодољив мирис лимуна који ће држати комарце подаље од вашег дома. Мирис лимунове траве не воле мишеви и пацови који ће се такође разбежати, па током лета слободно можете држати отворена врата од терасе без бојазности да ће се ови глодари ушуњати у ваш дом. Уље лимунове траве се може купити посебно а користи се за мазање коже уколико идете негде у природу како бисте држали подаље од себе држали ове досадне крвопије. Као тропска биљка тражи топло место са пуно сунца а лишће можете користити и као зачин уместо лимуновог сока за салате. Лимунова трава се не препоручује онима који имају кућне љубимце јер је отровна за псе и мачке.

Илустрација: Од лаванде беже не само комарци већ и муве, мрави и глодари

5. Лаванда
Мирис лаванде је један од најпопуланијих арома која има широку примену у козметици, средствима за хигијену, детерџентима и мирисним свећама. Уље од лаванде је изузетно здраво па се често користи у спа центрима и за масаже. Уз све то лаванда са добро знаним љубичастим цветовима и специфичним мирисом додатно ће улепшати ваш дома. Лаванда се најчешће узгаја напољу али може да лепо расте и у већој саксији. Воли топла и сунчана места, отпорна је на сушу па ако заборавите да је залијете неће јој бити ништа. Цветови могу да се беру и суше. Комарци не подносе јак мирис лаванде, а од ње ће бежати и муве, мрави и глодари па ћете се на овај начин имати комплетну заштиту од штеточина.Држите лаванду даље од паса и мачака јер је за њих отровна. Ако нисте у могућности да узгајате ову биљку у свом дому покушајте са етеричним уљем лаванде које ће отерати комарце.

6. Мачја трава
Власници мачака добро знају за мачју траву који једу њихови мезимци. Помаже мачкама да лакше избаце длаке које су лизањем крзна унеле у стомак. Мачја трава има врло пријатан мирис за мачке и људе, али не и за комарце који беже од ње. Ову биљку не воле ни муве и бубашвабе због чега се ова бињка још назива и природним средством за дезинфекцију и дератизацију. Мачја трава се лако узгаја где год је посадите од дворишта до саксије. Не бира ни земљиште али је препорука да бирате плиће саксије због корена. Једино што је неопоходно је редовно и обилно заливање а расте изузетно брзо и за само седма до десет дана имаћете потпуно израслу биљку из семена.

Илустрација: Жалфија штити од комараца али је изузетно укусан ароматичан зачин

7. Жалфија
Ово је још једна добро позната лековита биљка која се као народни лек може користи на бројне начине, па и као заштита од комараца. Често се користи и као ароматичан зачин за разне врсте сосова, месо и поврће. Лишће има врло изражен мирис који тера комарце, а посебно је ефикасна кад се осуши и запали јер ослобађа уље у облику паре, а комарци беже главом без обзира. Као зачинско и лековито биље може да се узгаја у саксијама и држи у затвореном или још боље на прозорским даскама и тераса,а. Воли сунце и високе температуре, а земљиште мора да буде пропусно како се вишак воде не би задржавао око корена. Листови се беру пре цветања јер тада имају оптималну арому, а суше се на промаји. Жалфија није отровна за кућне љубимце, па без проблема можете да је држите где год пожелите а да не нашкоди вашем псу или мачки.

Извор: Агробизнис магазин

ФОТО: Pixabay

Srodni tekstovi