Одржавање башта током летњег периода и дуготрајних суша није једноставно. Како су лета у Србији све топлија, а тропски талас уз вреле ноћи траје све дуже, чак и искусни баштовани имају проблем како да сачувају баштенско цвеће.
Због тога ово треба узети у обзир приликом избора цвећа за башту. Агробизнис магазин вам препоручује 10 дуготрајних цветница које не захтевају превише неге, одлично подносе сушне периоде и цветају до касне јесени.
10 цветница које одлично подносе јако сунце
Црноока Сузана
Овај цвет веселих жуто-наранџастих латица цвета током целог лета до касне јесени и првих мразева. Латице подсећају на белу раду само су жуте боје, а у средини има црну тачку. У питању је једна врста пузавице која се шири по земљи и размножава ризомима, па може да достигне и више метара дужане. Има бујно тамно зелено лишће, а како потиче из јужних предела Америке и расте у преријама одлично подноси сунце и сушу. Самоодржив у различитим условима, а током зиме мирује и може издржати ниже температуре.
Кореопсис
Подсећа на Црнооку Сузану, али има мање цветове и уместо црне тачке средина цвета је бордо – браон, а латице жуте. Расте до 60 цм у висину и цвета током целог лета. Сади се на сунчаним местима, а биљка се сама брзо размножава ризомима. Има копљасте листове фине зелене боје и лако се уклапа са осталим цвећем. Омиљен је извор нектара и полена за пчеле, жута боја латица привлачи лептире, док птице у јесен воле да једу семе овог цвета.
Мачија метвица
Ово цвеће је једно од омиљених биљака међу баштованима зато што не захтева превише неге, а изгледа прелепо у башти. Биљка је висине до 60 цм у облику грма, цвета од пролећа до касне јесени на класовима који имају ситне плаво-љубичасте цветове. Сивкасто-зелено лиће има ароматичан мирис који одбија штеточине у башти, јестиво је и може се користити као зачин у кухињи. Врло је цењен састојак тосканске кухиње са укусом који подсећа на оригано. Мачке обожавају ову биљку и радо грицкају листове, јер им помаже да лакше избаце длаке које уносе у стомак током лизања. Препорука је да се ова биљка редовно подрезује како би још боље напредовала и давала више цветова.
Ехинацеа
У питању је изузетно цењена лековита биљка са крупним цветовима и семеном које има ситне зупце па подсећа на јежа ( грч. Εχινοσ – јеж) по чему је и добила име. Латице цвета су најчешће пурпурне, а могу бити и ружичасте, црвене, жуте и наранџасте. Најлепше цвета на највећој врућини, а током јесени се у прецветалим главицама формира семе којим се биљка размножава. У лековите сврхе се користи надземни и подземни делови биљке од којих се прави сируп, чај, тинктуре… Међу америчким Индијанцима ова биљка представља основу народне медицине, а користи за подизање имунитета и заштиту организма од вирусних и бактеријских инфекција. Примењује се и локално код рана, повреда, уједа, убода, убрзава зарастање рана стварањем везивног ткива. Не препоручује се људима са аутоимуним обољењима, деци млађој до 12 година, трудницама и дојиљама.
Астерa
Вишегодишња цветница астера почиње да цвета у јесен кад већина биљака губи свој сјај. Ситни цветови попут тепиха имају плаво-љубичасте латице са контрастним жутим средиштима. Биљка расте у облику жбуна, а омиљено су цвеће пчела баш зато што цвета у јесен кад ови инсекти оскудевају у свежем извору хране. Сади се на сунчаним местима или делимичној сенци, воли плодно земљиште са добром дренажом. Цвеће астера симболизује љубав, мудрост, стрпљење, веру, елеганцију и лепоту.
Салвија
Са раскошним црвеним цветовима који избијају на врху сваке гране салвије су биле омиљено цвеће наших бака. Расте усправно до 30 цм, има сребрно сиво ароматично лишће и јаке гране, а најлепше цветају на осунчаним местима, па ће својим необичнм цветовима улепшавати башту од раног пролећа до позне јесени. Има веома снажан и дубок коренов систем тако да лако подноси летње жеге. Необични цевасти цветови салвије привлаче лептире, иако сам цвет нема посебан мирис. Може да се сади у саксијама и уз ивице, а лако се комбинује са другим цвећем посебно са кадифицама.
Пчелињи мелем
Још једна цветница коју воле пчеле, а име је добила по томе што ублажава место убода пчела. Пореклом је из Северне Америке и такође је имала важно место у народној медицини Индијанаца. Расте као жбун висине до 1 метра, а најчешће има необичне цветове у јарко црвеној боји. Постоје и хибридне сорте са љубичастим, ружичастим или белим цветовима. Има зелено лишће изразитог мириса менте које се користи за припрему чаја.
Галиардија
Овај цвет је познат и под именима кокарда и „цветни прекривач“, лако се прилагођава, па расте и на сиромашном и песковитом земљишту. Осим у башти може да буде леп украс као и резано цвеће у вази. Цветови подсећају на белу раду и најчешће су двобојни у жутој, наранџастој или црвеној нијанси са браон централним делом који је испрекидан на латицама потут зрака. Овој цветници одговарају сунчана места, одлично подноси сушу, али земљиште мора да буде добро дренирано. Прецветале цветове треба редовно уклањати како би цветала током целог лета. Искусни баштовани препоручују да се бусен дели сваке две до три године у пролеће, како би се биљка подмладила и размножила.
Лажни сунцокрет
Хелиопсис или лажни сунцокрет је цвет интензивне жуте боје која подсећа на сунцокрет, али са жућкастом средином. Има чврсте, дугачке стабљике оивичене тамно зеленим јајастим лишћем које је назубљено по ивицама, па је идеално као резано цвеће. Може да порасте до 1 м у висину и 60 цм у ширину. Одговара му да целог дана буде на јаком сунцу, али захтева редовно и умерено заливање како би биљка напредовала. Цвета од јуна до краја септембра, а упадљиви цветови Хелиопсиса привлаче пчеле, лептире и друге опрашиваче.
Пламтећа звезда
Ова цветница позната и под именом коболт је врло необичног изгледа и лепоте која одлично успева на јаком сунцу. Има дугачке, усправне стабљике висине до 80 цм на чијем врху се формира цвет налик на палицу. Латице су плаво-љубичасте, а цвет постепено сазрева током лета од врха ка дну. Отпорна је на топлоту, али и хладноћу, толерише сушу и није захтевна кад је у питању земљиште. Има уске копљасте листове, а једном засађена биљка може да траје деценијама. Нема проблема са болестима и штеточинама, једино јој смета превише влаге која доводи до труљења корена. Цвета од пролећа до касне јесени, а кад прође тај период треба је орезати како би се подмладила, ојачала листове и припремила се за наредну сезону цветања.
Драгана Петровић