Да ли знате која је ова прелепа биљка?

Аутор: Gdjakovic
45 посета

Хортензија је једно од најомиљених врста цвећа које се радо сади у српским баштама посебно на селу. Некад је ово цвеће било изузетно скупо и ствар престижа, па се узгајало искључиво у баштама племића. Природно станиште овог цвета су Хималаји, влажна и шумовита подручја Северне и Јужне Америке, као и  Источне Азије. У Европу је донета 1790. из Јапана где је и данас врло поштована, јер се верује да смирује ум.  Постоји око 75 врста хортензија, а једна од врло необичних и цењених је храстолисна, или како је још зову храстолика хортензија.

Има врло необичне издужене гроздасте цвасти сачињене од ситних цветића по чему се разликује од уобичајених хортензија које најчешће имају лоптаст облик цветне цвасти. И док обичне хортензије мењају боју у зависности од киселости земљишта, боја ове врсте не зависи од пХ фактора тла већ од старости биљке.

Отпорна је на ниске температуре и може да преживи до -28 °Ц.

Храстолисна хортензија ( лат. Hydrangea quecifolia), је пореклом из Америке, а расте у влажним шумама и шљунковитим обалама од Џорџије до Флориде и Луизијане. У природи може да порасте и до 8 метара у висину, а уколико се гаји као украсни грм порасте око два метра. Својим растом обликује густ, усправан, широко заобљен, полулистопадни грм. Гране су прекривене тамнозеленим крупним назубљеним листовима који подсећају на лист храста по чему је ова врста и добила име. Током јесени листови добијају загасито црвене и пурпурне нијансе, а ако је заклоњена иза куће или већих стабала четинара неће у потпуности изгубити лишће током јесени.

Храстолисна хортензија се лако узгаја на плодном, средње влажном и добро дренираном земљишту. Како воли влажније тло малчирање, посебно преко лета, ће помоћи да се задржи влажност земљишта која је неопходна овој биљци. Најбоље успева у полусенци, јер ако је изложена јаком сунцу посебно током лети цветови ће се обесити као и лишће. Отпорна је на ниске температуре и може да преживи до -28 °Ц. Сади се између новембра и марта. Рупа у коју се сади мора да буде најмање двоструко већа од коренове бале, а покрива се добро уситњеном земљом помешаном са хумосом. Прихрана и орезивање су две врло важне ствари за ову биљку, а препорука је да се у пролеће користити ђубриво које ће подстаћи раст биљке. Храстолисна хортензија цвета од раног пролећа до касне јесени, односно у зависности од климе између 6 и 9 месеци. И док обична хортнзија нема мирис, цветови храстолисне врсте имају благу и пријатну арому. Боја цветова код обичне хортенезије зависи од киселости земљишта, док хрстолисна врста боју цвета мења у зависности од старости. Цветови су у почетку бели или бледо крем боје, како старе добијају лагану ружичасту или бакарно – смеђу боју. Постоје и хибридне сорте које имају двоструке гроздасте цвасти са ружичастим и јарко црвеним цветовима. Орезујте прецветале цвасти током сезоне како би подспешили ново и богатије цветање.

Да ли је ово могуће? Пчелари одустају?

Да би биљка боље расла и цветала обавезно је орезивање у марту. Тада се старије гране одрежу 50 цм изнад земље. Гране које су снажне у основи не дирати, јер су се у њима већ формирали цветови. Ово ће подстаћи биљку да се шири и развија нове младице. Орезивање је обавезно сваког пролећа, као и одстрањивање сувих и недовољно развијених гранчица како не би одузимале хранљиве састојке биљци.  Приликом орезивања обавезно носите рукавице јер хортензије, па и ова имају одређену дозу цијанида што може да изазове осип на кожи или тровање које се манифестује као мучнина и појачано знојење.

Управо цијанид штити биљку од болести и штеточина. Напада је пепелница и трулеж корена која се манифестује малим белим или љубичастим флекама на лишћу. Заражени део биљке уклонити, а остало лечити неким од препарата против пепелнице. Од штеточина могу да је нападну црвени паук и пужеви, па биљку треба заштити од њих.

Храстолисна хортензије се користе као резано цвеће, самостално или у комбинацији са другим цвећем за прелепе букете. Проблем је што најчешће брзо увене због дрвенастих стабиљика. Како се хидрира преко својих латица и лишћа кад приметите да је почела да вене потпите у хладну воду на пола сата. Ефекат ће бити сличан као и са зеленом салатом, једноставно ће поново оживети. Овај трик помаже само код хортензија док се за друго цвеће не препоручује зато што ће вода додатно убрзати трљење.

И док обична хортензија симболизује хармонију и мир у кући, храснолисна има другачије значање. Легенда каже да се у давна времена јапански цар заљубио у прелепу девојку. Нехотице је повредио, а како би изразио искрено жаљење због својих поступака поклонио јој је храстолисну хортензију која је постала сумбол искрених извињења.

Драгана Петровић

Srodni tekstovi

Оставите коментар