Вербена је омиљено летње цвеће које одлично подноси врућину. Уз мало неге цветаће раскошним цветовима целог лета све до првих јесењих дана. Узгој овог цвећа препоручује се почетницима у баштованству, јер је готово немогуће да вам не успе. Иако првенствено важи за балконско цвеће које се у богатим цветним слаповима спушта низ терасе може се узгајати и у башти где се бокора у прелепе грмове. Једини услов је да му омогућите довољно велику саксију или простора у врту, јер воли да се шири па је најбоље обезбедити посебну саксију или жардињеру за сваки струк овог прелепог цвећа.
Света биљка Келта
Вербена води порекло из тропских и сутропских предела Јужне Америке. Стари Римљани, Египћани и Келти славили су је као свету биљку и приписивали јој бројна магична и лековита дејства, а најчешће су од овог цвећа правили чајеве или обредне купке. Сама реч „вербена“ или „врбена“ потиче из келтског језика и значи „отерати неког/нешто“. Наиме, у древна времена се веровало да ова биљка има моћ да отера зле духове.
На нашим просторима, вербена се гаји као једногодишње зељасто цвеће чије стабљике достижу висину од 20 до 30 сантиметара. Може да се размножава семеном, али се чешће купују саднице. Корен мора да буде здрав и беле боје. Сади се у влажном тресету (супстрату) на дубини до 0.5 цм. Редовно се залива само после сађења, а након што се цвет прими довољно је повремено заливање и то рано ујутру или увече кад зађе сунце. Како потиче из тропских предела вербена одлично подноси јако летње сунце и мањак влаге, не смета јој ни ветар, а залива се тек када је земља изразито сува. Приликом заливања треба водити рачуна да не остане вода у тацни саксије, јер у том случају може да оболи и иструли коренов систем. Искусни баштовани саветују да се одстране прецветали и осушени цветићи и лишће, као и да се закине врх биљке која ће наставити да се бокора у ширину.
Вербена цвета ситним цветовима у облику кишобранчића који могу најразличитијих боја од белих до ружичастих, жутих, љубичастих, црвених и модро-плавих, али има и двобојних односно шарених сорти са комбинацијом две боје. Чак и листови ове биљке су прелепи, чврсти, тамно-зелене боје, назубљени са финим, ситним длачицама. Током сезоне цветања пожељно је додавати мало течног ђубрива у воду за заливање и то једном у две недеље.
Вербена цвета током целог лета, јер биљка стално и изнова добија бочне гране које доносе нове цветове. Уколико је садите у башти може да се рашити у виду прелепог цветног тепиха кроз који не пробија коров. Због раскошних боја лако се комбинује и уклапа са осталим цвећем у вашем врту.
Лековита својства
Вербена је врло отпорна биљка која не захтева превише неге, али може да оболи као и било које друго цвеће. Услед прекомерног заливања склона је трулежи приземног дела стабла. Болест се манифестује престанком цветања, млади изданци вену све док не одумре комплетна биљка. Узрочник ове болести је гљивица пхyтопхтхора која се појављује услед прекомерног заливања. Зато поведите рачуна да земља око биљке увек буде сува, а вишак воде из тањирића саксија одстраните, као и увеле делове биљке.Вербена може да оболи и од пепелнице, а симптоми се виде на
лишћу на којима се уочава бела превлака. Лишће губи боју и уместо зелених постају тамно љубичасти и временом се сасуше. Ова болест може да доведе до озбиљног оштећења комплетне биљке која превремено пропада. Узрок болести је гљивица изазивач пепелнице која се јавља по влажном и топлом времену. Биљка се може заштити неким од препарата против пепелнице, а приликом заливања водите рачина да не квасите листове и цветове. Вербена се већ вековима поштује као лековита биљка, а користи се за брже зарастање рана, против упала и поремећаја варења и
метаболизма, као и за лечење болести нерава. Олакшавање нападе астме, смањује болове у грудима, подстиче избацивање вишка течности из организма, олакшава симптоме артритиса, болова у жучи, а као облог помаже код реуматизма или главобоља.
Најчешће се користи као чај који се припрема врло лако. Једну чајну кашику уситњеног и осушеног цвета вербене се прелије са 200 милилитара кључале воде. Поклопљен чај оставити да одстоји пет минута, процедити и пити три пута дневно пола сата пре сваког оброка. Није препоручљиво овај чај конзумирати у већим количинама и дужи временски период. Зато је најбоље пре употребе овог чаја посаветовати се са искусним траваром или неким ко се разуме у лековите биљке како би се избегле могуће нежељене последице као што су стомачни проблеми. Не препоручује се трудницама и доиљама, онима који узимају веће количине лекова, као и људима који су склони алергијама.
Извор: Агробизнис магазин