Наша земља потхранила је 2021. године семена пшенице, овса, ражи и јечма у светски трезор Свалбард, између континенталног дела Норвешке и Северног пола и тако се обезбедила у случају природних катастофа и могућих ратова, пошто је банка гена дубоко у планини, знатно изнад нивоа мора, у подручју које није трусно и у којем је релативна влажност и температура ваздуха ниска.Али тиме није још завршен пројекат Фонда за расподелу добити (Benefit Sharing Fund) међународне организације Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО), којим је руководио Институт за ратарство и повртарство Нови Сад.
Руководилац пројекта др Сања Микић је истакла да Институт, поред стрних жита, намерава да ради на очувању генетских ресурса и осталих житарица и псеудожитарица ,поврћа, лековитог биља, индустријског и крмног биља, у наредном пројектима које би укључиле и слање семна на Свалбард.Највећи део послатог семена на Северни пол је из велике колекције новосадског Института за ратарство и повртарство од националог значаја,коју је Институт деценијама чувао, а део је набављен и од пољопривредних произвођача.
Илустрација: Српски овас већ је нашао место у банци где се чува семе житарица
Збирка сорти је разноврсна, навела је за „Дневник“ др Микић, и казала да обухвата најрепрезентативније узорке стрних жита која су красила и красе наше њиве у Србији и да су међу њима и стара банатка,банкут, румска црвенка, новосадска црвенка…
– Иака су модерне сорте скоро потпуно потиснуле старе локалне сорте и популације са наших њива, мали број газдинства из забачених планинских крајева земље, углавном на Пештерској висоравни, и даље чува семена стрних жита која су се гајила генерацијама у прошлости, попут популација јечма бушкат, пивац и грбавац – истакла је др Микић.Слање домаћих семена, истакла је, била је последња мера да се семена домаћих сорти дугорочно сачувају, јер се архипелаг Свалбард или Шпицбершка оства у Арктичком океану налази на најсевернијој тачки, па је географски посматрано било погодно место за изградњу банке гена ради безбедног и дугорочног чување семена, чак и у условима глобалног отопљавања.
По речима др Микић, пре него што су семена послата, током две производне сезоне, рађени су пољски огледи у којима је испитан велики број особина битних за оплемњиваче и произвођаче.
– Резултати оваквих вишегодишњих огледа омогућило је да се издвоје сорте које су најбоље по квалитету, приносима, отпорности на стресне факторе или друге битне особине. Такав генетски материјал ће се даље користити за стварање побољшаних сорти које ће моћи боље да одговоре на садашње и будуће изазове савремене пољопривреде и друштва уопште – истакла је др Микић.
Илустрација: И наша пшеница је у банци семена на Северном полу
Циљ огледа је проналажење сорти отпорних или толератних на различите факторе стреса, попут суше, екстремних температура, биљних болести и штеточина, али и оних сорти које по свом нутритивном саставу надмашују савремена и могу допринети побољшању квалитета исхране.
– У Банци гена се чува преко 1,1 милион семена биљака из свих земаља света, што представља уједно и најразноврснију колекцију семена усева на свету – навела је др Микић. – Трезор чува дупликате, односно резервне количине осталих банака гена широм света у случају да у овим банакама дође до губитка услед природних катарстофа, ратова, недостатка финансијских средстава, лоших услова чувања, нестручног руковођења или неког другог разлога. Семена се чувају по систему „црне кутије“, што подразумева да се послате кутије са семеним не отварaјау (садржај се проверава скенирањем ренгенским зрацима, као при аеродромској контроли пртљага) и само институција која је послала семена има право да тражи њихов повраћај у било ком тренутку. Само чување се не наплаћује, а трошкове транспорта преузела је институција која је послала семена.
Илустрација: У припреми је и семе лековитог биља из Србије
Није само на крају света
Домаћа семена стрних жита не налазе се само на Северном полу, већ се чувају и у колекцији Института за ратарство и повртарство „Нови Сад“ у условима који су погодни за краткорочно чување са обнављањем у пољу сваких неколико година.
Поред тога, семена су потхрањена и у Националну банку биљних гена која припада Дирекцији за националне референте лабораторије Министарства за пољопривреду, водопривреду и шумарство која је опремљена савременом опремом са одличним условима за средњорочно и дугорочно чување семена.
Др Сања Микић истиче да су резултати рада истраживача Института за ратарство и повртарство „Нови Сад“ на сакупљању,чувању, ширењу и проучавању генетских ресурса стрних жита препознати и ван наше земље и представљени на Светском дану хране у октобру 2022. године на ФАО Форуму о науци и иновацијама и на изложби о резултатима Фонда на састанку Управљачког тела Међународног споразума о биљним генетским ресурсима у Њу Делхију у септембру 2022. године; у присутву више од 300 делегата из 147 земаља потписница Споразума фонда.
Извор: https://www.dnevnik.rs/index.php/ekonomija/poljoprivreda/u-trezoru-u-norveskom-svalbardu-cuva-se-i-nase-seme-psenice-31-12-2022
ФОТО: Pixabay