Узгој цвећа у Србији постаје све озбиљнији бизнис о чему сведочи ширење засада из године у годину. Сваке године у Србији се произведе између седам и осам милиона садница ружа, а највећи део се извезе у Русију. Само за последњих две године значајно су увећане и површине цвећа у заштићеном простору (стакленици и пластеници). Не треба заборавити да због добрих климатских услова и дужине вегетационог периода наша земља има одличне услове за плантажну производњу цвећа и на отвореним површинама и у заштићеном простору. Географска позиција, квалитетно земљиште такође су повољни за узгој цвећа и Србија има све предуслове да крене са још већим развојем ове производње.
Узгајање цвећа у пластеницима је посао који се стално учи, неопходно пратити захтеве тржишта, сајмове цвећа и иновације у производњи. Ми вам нудимо три предлога искусних узгајивача и стручњака за хортикултуру како да унапредите своју пластеничку производњу цвећа.

- Један од предлога дугогодишњих произвођача је коришћење искључиво белих саксија за висеће цвеће, како би се светлост рефлектовала и на тај начин омогућило пружање довољно светла и доњим биљкама. Тамније саксије „упијају“ светлост и праве сену, врсту застора доњим биљкама, што је нарочити проблем у току зимског периода.
2. Вештачко прављење ноћи, уколико пластеник поседује фолије за затамњивање, омогућиће дужи период производње, а самим тим и продаје. На пример, хризантеме стижу почетком новембра, али скраћивањем дана и продужавањем мрака, ово цвеће ће за продају стићи већ почетком октобра, што произвођаче чини првима на тржишту, саветује дипл. инж. Ана Ђорђевић, ПССС Пожаревац за Агро ТВ.

3. Коришћење чепића за резнице је новина у производњи цвећа. Чепићи су мала количина супстрата обмотана порозним белим папиром са прорезима. Резнице се убоду у чепиће и ставе у мање саксије. Кроз прорезе корен биљке слободно расте, а произвођач прескаче пикирање и расађивање. Биљка се после месец дана са чепићем пребаци у већу саксију са земљом, а папир се распадне након две недеље. На овај начин штеди се не само утрошено време за рад, већ и количина супстрата. Цене оваквих чепића крећу се око неколико динара.
Извор: Агробизнис магазин и Агро ТВ