Спанаћ је изузетно здраво поврће које људи или обожавају или не могу очима да га виде. У питању је нискокалорична намирница препуна хранљивих састојака који су добри за људски организам. Део је здраве и уравнотежене исхране, богат витаминима и хранљивим материјама које јачају имунитет, побољшава здравље срца, варење, јача кости, на природан начин регулише ниво шећера у крви па се препоручује дијабетичарима.
Највећи произвођач спанаћа на свету је Кина која ово поврће обилно користи у својој кухињи. У Србији спанаћ је једна од најчешће узгајаних култура када је у питању употреба за сопствене потребе. Може се гајити на отвореном, у башти, али и у пластеницима где је у зависности од сорте и климатских услова могуће имати и до шест берби током године.
Илустрација: Спанаћ може да се гаји на отвореном пољу или у заштићеном простору
Пореклом из Персије
Спанаћ (лат. Spinacia oleracea) је вишегодишња зељаста биљка која се због своје брзе вегетације и конзумирања младог лишћа најчешће узгаја као једногодишња. Води порекло из Персије тачније са подручја данашњег Ирана где је растао као дивља биљка. Верује се да су Персијанци узгајали спанаћ 2.000 година пре нове ере због чега је назван „персијска зелена салата“. У Кину је стигао у 7. веку и то као дар краља Непала, а у Европу тек у 11. веку када су га Мавари донели у Шпанију одакле се проширио и по другим деловима старог континента.
Спанаћ спада у лиснато поврће, има танак и разгранат корен и најчешће порасте између 20 и 30 цм. Листови су махом јајастог облика, богате тамно зелене боје наизменично постављени. Спада у биљке које брзо расту и најчешће се бере када достигне пуну величину лисне розете. Због тога многи ни не знају да спанаћ може да цвета, јер се лишће које се користи за исхрану бере док је младо и најквалитетније за конзумацију пре него што сама биљка дође у фазу цветања. Иначе, спанаћ има зеленкасто-жуте цветове смештене у пазуху листа скупљене у цвасти. Након цветања формира се семе које се може користити за размножавање.
Постоји велики број сорти спанаћа које се разликују по боји, облику и текстури лишћа. Поред добро познатог спанаћа са тамнозеленим лишћем постоје и сорте са црвеним и жутим листовима. Може се јести сиров у смутију, пити као сок и у салати или куван као вариво и чорба. Највећу популарност ово поврће дугује цртаном јунаку Попају који добија снагу кад поједе конзерву овог поврћа. Овај ефекат је инспирисао многе људе да верују да спанаћ има висок садржај гвожђа, иако је касније откривено да је то био резултат погрешног рачунања. Међутим, научници са шведског института „Каролинска” недавно су установили да свакодневно конзумирање овог поврћа заиста утиче на снагу мишића.
Илустрација: Може да се припрема као вариво, свеж у салати, у сумутију…
Хранљива и лековита својства
Спанаћ садржи висок ниво воде, па млади свежи листови овог поврћа имају и до 95 одсто воде што га чини једном од хидратантних намирница. Садржи витамин А који је важан за здравље вида, раст и развој, имунолошку функцију и здравље коже због чега се препоручује да га једу деца. Богат је витамином Ц који је изузетно битан за имунолошки систем, а помаже у апсорпцији гвожђа из биљне хране. Спанаћ има обиље витамина К који је неопходан за здраве кости, нешто мање Е витамина али и фолате који су важни за правилан развој нервног система посебно за правилан развој фетуса током трудноће због чега треба да га што више једу труднице. Ово поврће има бројне минерале, влакна и фитонутријенте важне за људско здравље због чега је у врху здравих намирница.
Спанаћ је богат антиоксидансима који помажу у заштити ћелија од оштећења слободних радикала и смањују ризик од разних болести. Због богатства калијума, фолне киселине и влакана добар је за здравље срца. Калијум помаже у одржавању нормалног крвног притиска, фолна киселина смањује ниво хомоцистеина у крви (што је повезано с ризиком од срчаних болести), док влакна могу смањити ниво холестерола. Због обиља влакана ово поврће помаже у бољем варењу, здрављу црева, док је витамин К кључан за здравље костију јер игра важну улогу у процесу минерализације што помаже у очувању њихове снаге и густоће. Како има ниску гликемијску вредност спанаћ помаже у одржавању стабилног нивоа шећера у крви, па се препоручује дијабетичарима и особама које желе да смршају. Да би се максимално искористила нутритивна својства овог поврћа најбоље је кад се конзумира у свежем стању. Током кувања долази до губитка Ц витамина који је осетљив на топлоту и лако се разграђује при високим температурама. Делимично се губе антиоксиданси и влакна па је правилно кување овог поврћа од кључног значаја како би се смањио губитак хранљивих састојака. Како је у питању младо лишће довољно је кратко га пробарити или користити парно кување уместо дуготрајног кувања како би се задржало што више хранљивих материја овог здравог поврћа.
Извор: Агробизнис магазин
ФОТО: Pixabay