Радионица о едукацији пољопривредика о значају осигурања пољопривредних производа одржана је на имању Војислава Ђорђевића у Чешљевој Бари у Великом Градишту.
Власник пољопривредног газдинства и корисник осигурања Војислав Ђорђевић истакао је да су овакве мере обезбеђивања пољопривредних производа изузетно значајне с обзиром на климатске промене са којима се суочавамо.
Он је навео да је био скептичан када је добио понуду да осигура пољопривредно имање, али да је након консултација са породицом и имајући у виду какву штету су претрпели пољопривредници у његовој околини, одлучио да осигура имање.
Додао је да је корисник полисе Дунав осигурања последњих пет година, а да се пољопривредом бави од 2011. године.
Тренутно обрађује око 110 ха земље на којој гаји сунцокрет, кукуруз, пшеницу и соју.
Ђорђевић је истакао добру сарадњу са Дунав осигурањем, чији агенти су према његовим речима увек доступни.
Навео је да је његово искуство са овом компанијом било веома позитивно и када је претрпео штету.
“Агент за процену штете, кога сам позвао дошао је већ сутрадан а одштета ми је у потпуности исплаћена веома брзо“, рекао је Ђорђевић.
Као повратник из Аустрије рекао је да се оваква пракса у иностранству примењује уобичајено, и да се пољопривредна производња прво осигура, и тек након тога следи сетва.
Директор главне филијале Дунав осигурања у Пожаревцу Владан Миловановић је рекао да ова филијала покрива укупно осам општина на територији Браничевског округа.
Истакао да је изузетно задовољан растом броја корисника премије у односу на 2021. годину који износи 60 одсто.
Додао је да је до тога довео и раст цена пољопривредних култура, али и да су улагања знатно већа због повећане цене горива, ђубрива и хемијских средстава којима се производ третира.

Поља сунцокрета у селу Чешљева Бара
У прилог доношењу одлуке пољопривредника да се осигурају, како је казао, иду и субвенције које даје држава, као и приступачне премије осигурања.
“Практична цена по хектару за доминантне културе ратарске културе на нашој теиторији је 3.000 динара по хектару, што наравно зависи од очекиваних приноса, договорених цена. У односу на сва друга улагања по хектару та цена није велика посебно кад се узме у обзир да се 40 одсто премије рефундира од стране државе”, рекао је Миловановић.
Као посебно важно навео је да Дунав осигурање не наплаћује премију одмах, већ само почетну, прву рату, а вечи део премије се наплаћује на крају сезоне, по убирању усева.
Оценио је да је и то погодност за пољопривреднике јер не морају да одвајају велика средства за осигурање у тренутку када започињу производњу.
Нагласио је да су екипе Дунав осигурања увек доступне корисницима, посебно на терену, и да се у случајевима када дође до штете, процена и одштета обављају у кратком року.
Саветник министра пољопривреде Горан Ђаковић се посебно осврнуо на значај едукације свих заинтересованих за бављење пољопривредом и навео да су њима неопходни јасан приступ, прецизне и једноставне информације.

Жетва пшенице је у току, просечни приноси су преко 6 т/ха
“Потребно је стално радити на образовању пољопривредних произвођача, када је реч о примени агротехничких мера као и осигурања пољопривредне производње. Министарство пољопривреде сматра да је осигурање мера коју би они обавезно требало да примењују, због чега је и субвенционишемо и то од 40 до 70 одсто у зависности од региона где се налази производња”, рекао је Ђаковић.
Додао је да се у значај осигурања и лично уверио будући да је и сам пољопривредник.