Сетва пшенице у оптималном агротехничком року представља важан тренутак за сваког пољопривредника, нарочито након изазовне претходне године. Никола Христов, агроном са вишегодишњим искуством, саветује пољопривреднике да буду посебно опрезни при одабиру правог тренутка за сетву. „Иако је календарски период за сетву пшенице започео, треба имати на уму да рана сетва може донети проблеме, пре свега због штеточина као што су лисне ваши и цикаде, које преносе вирус жуте патуљавости пшенице. Изазови које носи клима нас уче да треба пажљиво пратити временске услове и њихов утицај на развој штеточина“, каже Христов.
Искуства из претходних година показала су да пшеница може успешно никнути и у првој недељи новембра, ако су биљке добро припремљене за зиму. Христов наглашава важност адекватне припреме земљишта и правилног избора сорти. „Избор сорти је кључан фактор за успешну производњу. Постоје сорте које се боље прилагођавају каснијој сетви, као и оне које нуде високе приносе и добар квалитет. Комбинација сорти различитих карактеристика може знатно смањити ризик од евентуалних губитака,“ истиче он.
Коришћење сертификованог семена, по мишљењу стручњака, један је од најсигурнијих начина да се повећа продуктивност и смањи ризик од болести. Христов упозорава да је ове године, због влажног пролећа, дошло до повећаног присуства патогена, што може бити озбиљан проблем. „Због влажности током пролећа, патогени су се раширили, и то директно утиче на квалитет и здравље биљака. Зато је избор сертификованог семена кључан у смањивању ризика. Семе које није адекватно третирано може повећати ризик од болести и умањити принос,“ саветује он.
Поред тога, пољопривредницима се препоручује да пажљиво управљају ђубривима и заштитним средствима како би биљке добиле све потребне хранљиве материје и биле заштићене од болести и штеточина. Христов даје практичан савет: „Анализа земљишта пре сетве је нешто што не би требало прескакати. Она ће вам дати тачне информације о томе које хранљиве материје су потребне вашим усевима. Правилно ђубрење на основу тих података може значајно утицати на приносе.“
За оне који сеју на већим површинама, Христов препоручује разноврсност у одабиру сорти: „Пољопривредници који раде на великим површинама требало би да користе сорте које толеришу каснију сетву, али и оне које нуде високе приносе и добар квалитет. На тај начин обезбеђују се од потенцијалних губитака услед временских непогода или болести.“
На крају, Христов закључује да се уз добру припрему и пажљиво разматрање свих аспеката сетве, као што су избор сорти, време сетве и коришћење сертификованог семена, може значајно унапредити производња. „Прошла година је била тешка, али то нас не треба обесхрабрити. Сваки следећи корак мора бити промишљен и базиран на искуствима, како би се постигао бољи принос и обезбедила већа сигурност за пољопривреднике,“ додаје он.
Поред традиционалних савета, агрономи све више препоручују примену савремених технологија у пољопривреди како би се повећала ефикасност и одрживост производње. Марко Лазаревић, стручњак за агротехнологије, истиче да се улагање у механизацију и дигиталне алате може исплатити на дуге стазе. „Коришћење прецизне пољопривреде омогућава бољу контролу над сетвеним поступком и боље управљање ресурсима. На пример, сензори за влагу могу помоћи пољопривредницима да оптимално заливају своје усеве, што је нарочито важно у условима честих суша,“ објашњава Лазаревић.
Климатске промене, које све више утичу на пољопривредну производњу у Србији, захтевају нове приступе у планирању и управљању пољопривредним активностима. Лазаревић наглашава важност прилагођавања. „Промене у клими диктирају промене у агротехничким поступцима. Суше су све чешће и интензивније, што захтева развој нових приступа наводњавању и прилагођавање рокова сетве како би се максимизирао принос и смањили ризици,“ каже он.
Такође, саветује се да се пољопривредници више информишу о расположивим субвенцијама и подршци коју држава нуди за увођење иновација у агротехнику. „Држава нуди разне видове подршке за модернизацију, од субвенција за куповину нове механизације до програма за примену одрживих пракси. Ово је одличан начин да пољопривредници смање своје трошкове и истовремено повећају продуктивност,“ додаје Лазаревић.
Ипак сетва семена са тавана
Захваљујући недавним падавинама, пољопривредници у општини Пећинци припремају земљиште за сетву
пшенице. Због ниских зарада од јарих култура, планирају да штеде на важним инпутима попут
декларисаног семена и минералних ђубрива. Површине под пшеницом ће бити сличне прошлогодишњим,
али многи пољопривредници ће користити мање декларисаног семена и ђубрива због високих цена.
Председник Удружења пољопривредних произвођача, Немања Алексић, истиче да ће многи штедети на
агротехници, што може утицати на приносе. Пољопривредници се надају субвенцијама за сертификовано
семе како би смањили негативне последице.
Извор: Хепи ТВ