Било да имате намеру да смршате, повећате мишићну масу или одржите имунитет на завидном нивоу, постоји много јесењих ђаконија које могу помоћи у томе, а ево које су најбоље, по избору портала урбанстандард.рс:
- Зимска бундева
(Сезона: октобар – новембар, може се складиштити током целе зиме)
Зимска бундева је једна од много варијанти тикве, али је вероватно најнеутралнија, јер нуди пун укус, без обзира на начин припреме – печена, пржена, у виду пиреа или потажа.
Зимска бундева је одличан извор витамина А у виду бета каротена и моћни антиоксидант који може спречити појаву срчаних обољења, па чак и неких врста тумора.
- Прокељ
(Сезона: септембар – фебруар)
Прокељ садржи близу 50% више витамина Ц (антиоксиданса и борца против прехладе) него поморанџе.
Заправо, потребно вам је само шест слатких ситних главица да задовољите потребу за тим витамином на дневном нивоу.
Међутим, није само витамин Ц оно чим се прокељ може „похвалити“ – ово поврће садржи азотово једињење под називом „индол“ за које је познато да делује антиканцерогено и противупално. Прокељ је такође одличан извор влакана, витамина К и магнезијума.
- Грејпфрут
(Сезона: октобар – јун)
Кисео и горак са дашком шећерне сласти, грејпфрут је идеално зимско воће. Он није само препун витамина Ц – такође је „напакован“ ликопеном, антиоксидансом који се такође налази у парадајзу, лубеници и зеленом чају.
Ликопен је антиканцероген и од недавно се сматра да смањује ризик од појаве тумора простате. Са много здравих фитонутритијената и флавоноида, грејпфрут је кључна намирница сваке зимске листе.
- Купус
(Сезона: целе године, у зависности од врсте)
Купус је корисна намирница у свим својим облицима, а нарочито у црвеној варијанти.
Пун је витамина А, Б6, Ц и К и постао је познат по свом противупалном дејству које потиче од глутамина (аминокиселине које оснажују имуни систем) и антоцијана (биљног пигмента који црвеном купусу даје боју). Сервирано сирово или кувано ово поврће спречава појаву тумора и кардиоваскуларних обљења захваљујући свом нутритивно богатом садржају.
- Кестење
(сезона: октобар – март)
Кестење је позната посластица током зимских празника, али је мало познато њихово благотворно дејство по организам.
Ипак, кестење је класична здрава храна – одличан извор витамина Б, калијума, бакра и мангана. Одличан је избор за оне који вежбају под оптерећењем.
Кестен је једини орах који садржи витамин Ц што их чини обавезним за заштиту од грипа.
- Репа
(сезона: целе године, али углавном између октобра и марта)
Репа је горко поврће које нажалост није популарно. Ипак, његов нутритивни састав је импресиван! Репа је пуна витамина А, Ц, К, фолата и такође садржи корисне минерале као што је калцијум, манган и гвожђе.
Репа је одличан извор лутеина, антиоксиданса који штити очи од оксидационог оштећења, смањује ризик за појаву катаракте и обољења жуте мрље.
- Слатки кромпир
(Сезона: током целе године, али најбоље успева између новембра и децембра, априла и маја)
Обично наранџасти или жути, слатки кромпири нуде много више од обичних белих. Са свега неколико калорија и без масноће, један слатки кромпир садржи готово четири грама влакана и минерала.
Поред тога, сва та влакна садрже много витамина А, Ц и Б6, као и калијум и манган.
- Празилук
(Сезона: током целе године, али нарочито између октобра и маја)
Празилук је део породице биљака у коју спадају и црни и бели лук, богату фитонутритијентима одличним за борбу против болести.
Празилук је пун полифенола који јачају крвне судове, витамина А, Б6, Ц, К, фолата и гвожђа. Студије су чак показале да узимање овог поврћа смањује ризик од тумора дебелог црева и простате.
Извор: https://www.ekapija.com/news/3410304/najzdravija-hrana-za-predstojece-jesenje-dane