Наводњавање донело корист али и однело део зараде

Аутор: Gdjakovic
78 посета

Задругарство у аграру представља основу одрживе пољопривреде, али за успех је неопходно више од државних субвенција – потребна је и континуирана едукација задругара. Ово је била кључна порука Четврте задружне школе одржане у селу Лукићево код Зрењанина, где су теме попут увођења нових технологија и смањења трошкова у производњи биле у центру пажње.

Позитивни примери и изазови
Земљорадничка задруга „Вељко Лукић Курјак“ из Лукићева истакла се као пример успешног модела. Са 490 хектара обрадивих површина, од којих се 80% наводњава, задруга успева да оствари две жетве годишње. Ипак, високи трошкови за дизел гориво представљају значајан терет. Уз струју на њивама, улагања би била за 70% нижа, што би знатно допринело одрживости.

„Ове године смо потрошили 17 милиона динара на енергенте. Када бисмо успели да смањимо трошкове за преко 10 милиона, могли бисмо размишљати о будућности,“ изјављују задругари, истичући да суша, ниске откупне цене и неопходност задуживања додатно оптерећују пословање.

Финансијске тешкоће и неопходност подршке
Многе задруге суочавају се са проблемом дуговања задругара за репроматеријал, који већ две године финансирају из сопствених извора. Због тога су репрограми дугова, субвенционисани кредити и додатна подршка кључни за враћање задруга на стабилан финансијски пут.

Будућност је у иновацијама
Прецизна пољопривреда, укључујући анализу земљишта и праћење параметара усева, постаје све важнија. Тиме се оптимизује употреба ресурса, чиме се значајно смањују трошкови.

„Не можемо утицати на тржишне цене пољопривредних производа, али можемо на трошкове,“ истакнуто је током школе. Управо увођење менаџмент зона омогућава да се у свакој зони земљишта користе само они елементи који су неопходни, без расипања ресурса.

Алтернативни правци развоја
Задругарима су на Четвртој школи представљене могућности гајења алтернативних култура, као што је орах. Поред тога што не захтевају противградне мреже, ораси представљају дугорочну инвестицију са могућношћу складиштења од 3 до 4 године, што омогућава флексибилност у продаји.

Државна подршка као основ за напредак
Након иницијативе задруга, Покрајински секретаријат за пољопривреду је ускладио јавне позиве са њиховим потребама. Захваљујући томе, задругама је ове године исплаћено 40 милиона динара подстицаја, углавном за системе за наводњавање. Иако су изазови велики, од снажне подршке државе и усвајања иновативних пракси зависиће будућност задругарства. Едукација и улагање у модерне технологије кључни су за опстанак и напредак задруга у савременим условима пољопривредне производње.

Извор: РТС

Srodni tekstovi

Оставите коментар