Андалузијски институт за истраживање и обуку у области пољопривреде, рибарства, прехране и органске производње (ИФАПА) започео је истраживање у Алмерији с циљем идентификације и квантитативног праћења гмизаваца у пластеницима. Истраживање има за циљ процену користи које ове врсте пружају произвођачима, као и њихове улоге у контроли штеточина и одржавању еколошке равнотеже.
Студију спроводи истраживачка група за биолошку контролу ИФАПА уз техничку подршку еколошко-агрономске консултантске компаније АРИА. Истраживање ће продубити сазнања о понашању, адаптацији и динамици ових кичмењака у пољопривредном окружењу.
Ова агроеколошка истраживачка линија, која се реализује у центру ИФАПА у Ла Мохонери (Алмерија), суфинансирана је из Европског фонда за регионални развој (ERDF). Недавно је потврђена важна улога инсектоједних кичмењака у контроли значајних штеточина попут парадајзовог мољаца (Tuta absoluta).
Циљ је наставити истраживање у овом правцу како би се квантитативно утврдила улога кичмењака у биолошкој контроли штеточина у пластеницима и резултати пренели сектору, подстичући примену биолошких мера и очување биодиверзитета.
Ово истраживање је део пројекта „Нове и поново појављујуће штеточине у заштићеној хортикултури“, који ИФАПА спроводи до 2026. године. Пројекат обухвата таксономску и молекуларну идентификацију популација ових штеточина, њихових природних непријатеља и њихову примену као потенцијалних биолошких агенаса.
Такође, пројекат има за циљ проналажење решења за специфичне штеточине попут дувановог трипса (Thrips parvispinus) и минер листова (Liriomyza spp.), који представљају озбиљну претњу хортикултури у пластеницима Алмерије.
Истраживачи и техничари ИФАПА у оквиру пројекта анализирају еколошке аспекте ових штеточина како би боље разумели њихову популациону динамику, оптимизовали стратегије контроле и проценили потенцијал нових биолошких агенаса.
Извор: Фреш плаза