Шаргарепа (лат. Daucus carota) је двогодишња повртарска биљка. Пореклом је из централне Азије, али се временом проширила и данас се гаји у целом свету. У исхрани се користи корен вретенастог облика наранџасте боје. Сеје се у рано пролеће, стабло домаћих врста обично расте до 20-40 цм, цветови су бели и скупљени у штитасте цвасти. Шаргарепа се користи у свежем стању, кувана, конзервирана (кисела), сува као зачин… Карактеристичну наранџасту боју има због обиља бета-каротена који се у организму људи метаболише у витамин А. Шаргарепа је богата и витминима Б и Ц, алкалоидима етеричним и масним уљима, те органским киселинама, влакнима, антиоксидансима, минералима.
Илустрација: Жвакање сирове шаргарепе убија штетне материје у устима и чисти зубе
Осим што је веома укусна намирница, поседује и многа лековита својства. Жвакање шаргарепе у сировом стању убија штетне материје у устима, чисти зубе, елиминише наслаге, спречава крварење десни и појаву каријеса. Комплекс витамина Б, присутан у шаргарепи, регулише циркулацију крви, обезбеђујући срцу и плућима нормалан рад, па је добра превентива против кардиоваскуларних обољења, а помаже и у снижавању високог крвног притиска. Конзумирање свеже шаргарепе појачава производњу пљувачке и убрзава пробаву, спречава настанак чира на желуцу и друге поремећаје у варењу. Сок од свеже цеђене шаргарепе идеалан је за грчеве, упалу слепог црева, чисти црева од паразита, утиче на здравље нервног система, смањује висок холестерол, успорава старење…
Илустрација: Свеже цеђени сок од шаргарепе уз додатак меда и лимуна је ефикасан лек за респираторне болести
Веровали или не, свеже цеђени сок од шаргарепе је добар антисептик, а уколико му додате мед и цеђени лимун, добићете ефикасан напитак за лечење болести респираторних органа (астме и бронхитиса).
Међутим, иако шаргарепа поседује многа лековита својства, њена прекомерна употреба може довести до појаве стања названог каротенодермија, односно када дланови, стопала и други делови тела поприме наранџасту или жућкасту боју због високог нивоа бета- каротена у крви. Осим тога уколико се шаргарепа конзумира у великим количинама и дужи временски период, могу се јавити симптоми као што су мучнина, вртоглавица, повраћање и главобоља, који указују да је дошло до хипервитаминозе витамина А. Зато стручњаци препоручују да се дневно поједе највише три до четири шаргарепе средње величине. Уосталом, умереност у јелу одувек је била врлина, а то сугеришу и заговорници здраве исхране и данас.
Извор: Агробизнис магазин
ФОТО: Pixabay