У овом периоду године обављају се јесењи третмани у воћњацима. Из Пољопривредно-саветодавне и стручне службе у Јагодини упућују неколико савета на шта треба обратити пажњу током ових радова. Завршена је берба воћа, а са почетком опадања лишћа, сада је време да се обаве и јесењи третмани у засадима воћа.
Најбољи ефекат третмана постиже се када опадну две трећине листа. Третмани се изводе применом бакарних препарата, као што су бакарни хидроксид, бакароксихлорид или неки други. Пре обављања овог третмана, потребно је спровести неке непестицидне мере у воћњацима.
На пример, код коштичавог воћа, сасушене гранчице и плодове заражене лимоном или лаксом требало би уклонити. Бактерија Erwinia amylovora ове године највише се појавила на дуњама и крушкама, а било је појава и на јабукама, што је реткост. Она се јавила у фази цветања, када је било доста падавина, а током сушног периода који је уследио, бактерија је већ била присутна на биљкама, што је довело до ширења заразе.
Препоручје се да се током године уклањају заражени изданци. Произвођачи који то нису урадили, могу то учинити сада. Треба да уклоне 20 до 30 сантиметара изнад здравог дела, јер бактерија може бити присутна и у том делу, где симптоми можда нису видљиви.
Ако је рез већи, треба га затворити калемарским воском. Из Пољопривредно-саветодавне и стручне службе у Јагодини напомињу произвођачима да приликом сваке резидбе обаве дезинфекцију алата, за шта се препоручује Варикина или 96%-ни алкохол.
Извор: КОПЕРНИКУС ТВ