Јабуково сирће, расо, имела за оне који су претерали са јелом за празнике

Аутор: draganadpetrovic
350 посета

Током празника претерујемо у јелу и пићу. Kако да уз помоћ биљака превазиђете мамурлук, помогнете срцу, крвним судовима и јетри оптерећеној алкохолом и масном храном, саветује Момчило Антонијевић, народни травар и новинар.Најбољи лек за сву врсту проблема је пре свега то да покушамо да будемо умерени, наглашава Антонијевић. Али ако ипак не успемо у томе, постоји неколико ствари које можемо да урадимо и помогнемо нашем организму да се осећа боље и да се врати у режим нормалног функционисања.

Јабуково сирће

Идеалан почетак дана за све оне који су претходног дана мало претерали је напитак који се прави тако што се у чашу млаке воде дода кашичица меда и једну кафену кашичицу нефилтрираног јабуковог сирћета.

„Ово је јако добро за нашу јетру, жучну кесу, крвне судове и заиста помаже и препоручује се људима који пате од повишеног нивоа хилестерола и триглицерида. С обзиром на то да је ово период када једемо доста масне хране, пуно слаткиша што уопште не одговара људима са овим проблемом“, наглашава народни травар.

Овим напитком је добро започети дан не само 1. или 2. јануара, већ током целе године.

Илустрација: Јабуково сирће је добро за јетру, жучну кесу, крвне судове помаже код повишеног нивоа хилестерола и триглицерида

Расо

Расо је одличан начин да рехидрирамо свој организам. Има пуно електролита, а богат је и природним пробиотицима и бактеријама које живе у нашим цревима и које помажу да наши органи за варење, као и имуни систем, функционишу беспрекорно.

Кисели купус је веома богат Це-витамином и представља праву зимску суперхрану. Посебно је добар за вегане јер садржи витамин Б12 кога иначе нема у намирницама биљног порекла.
Имела

Имела је чувена чаробна биљка Келта и од ње се справља чувени напитак који пију Астерикс и Обеликс.

Имела је добра за снижавање високог крвног притиска, уједначава срчани ритам. Имела је полупаразитска биљка и њена лековитост, односно токсичност зависи од тога на ком дрвету расте.

Међутим, имела није биљка чија употреба се прпоручује у континуитету и дужи временски период, као ни трудницама и деци.

Илустрација: Матичњак помаже код мучнине и главобоље

Гујина трава

Гујина трава или сикавица која је вероватно биљка број један за регенерацију јетре.

„Она садржи супстанцу силимарин која заиста може да регенерише јетру која је и иначе орган који има велику способност регенерације. Оно што је код гујине траве специфично је да тај силимарин пошто је слабо водорастворан, тако да чај није доро решење, па је боље самлети семе и конзумирати са јогуртом, још боље сурутком“, наглашава Антонијевић.
Зачини

Када се каже јака храна, обично се додаје и зачињена храна, што је погрешно, јер зачини могу да буду изузетно корисни. Ако користимо пуно белог лука, пуно ђумбира, цимета то уопште није штетно, наглашава Антонијевић, већ изузетно здраво и корисно. Оно о чему треба водити рачуна су разни вештачки појачивачи укуса, пре свега натријум глутаминат и рафинисане масноће.
Мањак или вишак желудачне киселине

После обилног и јаког оброка уместо да потегнемо за газираним соковима или киселом водом како бисмо олакшали варење, боље је попити шољу чаја од нане. У комбинацији са матичњаком идеална је против мучнине, али и против главобоље.Матичњак је одличан биљни избор за главобољу, када је мамурлук у питању. Још боље делује када се помеша са суручицом, биљком која сарџи салицилна једињења и заправо представља биљну „прабаку“ аспирина.

Извор: https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/481/zdravlje/5076166/biljni-lek-za-mamurluk-jetru.html

ФОТО: Pixabay

Srodni tekstovi

Оставите коментар