Невен је ранопролећно цвеће раскошних наранџасто-жутих цветова који је захваљујући својим лековитим својствима поштован у љуској цивилизацији од памтивека. Зову га и биљка за сто болести, а за овај цвет се везују и бројне легенде јер се веровало да има магијска својства. Према предању старих Римљана невен је никао на гробу лепе племкиње која је умрла због неузвраћене љубави. Стари Грци су веровали у моћ невена у лечењу љубавних јада. Наиме, грчкој легенди забележеној у грчкој митологији млада Калта се заљубила у Аполона Бога сунца. Његови зраци су је спржили и за њом је остало само цвеће невена које је имало моћ да залечи бол и патњу од неузвраћене или изгубљене љубави. Због необичног, слаткастог мириса невен су у древном Египту невен су палили и димом прочишћавали људе и простора, а сматран је за млађег брата сунцокрета и да попут њега у својим латицама носи енергију сунца.
Невен (лат. Calendula officinaliс), име је добио по грчкој речи calendula што значи први дан у месецу чиме се указивало на значај ове биљке. У питању је једногодишња зељаста биљка из породице главочика која води порекло из Индије, а у Европу су га донели Португалци. У народу је познат и под именима жутељ, прстенчац, зимород, огњац и верује се да може да најави кишу. Наиме, уколико цветови невена ујутру остану затворени чак и кад сунце сија на небу без облачка сигурно ће у току дана пасти киша. И ова прогноза се увек обистини.
Невен добро подноси хладноћу и касне мразеве због чега се сади чим окопни снег. Воли места са доста сунца, одговара му растресито земљиште богато хумусом са довољно влаге. Има брз вегетативни раст и за нешто више од месец дана биљка ће се у потпуности формирати и започети са цветањем, а раскошни цветови башту ће красити до првих јесењих мразева. Стабло невена је усправно, гранато и избраздано висине до 50 центиметара и покривено кратким и чврстим длачицама. Горњи листови су дугуљасти или копљасти, средњи су обрнуто јајасти и обухватају стабло, а доњи су са крилатом дршком. Цветови су сакупљени у главичасте крупне цвасти. Семе ове биљке може се прикупити свега неколико дана, али без бриге јер цвета више пута у сезони и што га више берете више ће нових цветова да се развија. Цветови имају јак, слаткаст мирис који тера комарце. Осим редовног заливања не тражи посебну негу, а може се узгајати у баштама или већим саксијама као украс на тераси. Одлично се уклапа са другим цвећем, а има благотворан утицај на воће и поврће. Посебно се препоручује приликом органске производње јер ће штити гајене усеве од штеточина, а привлачиће пчеле. Због високе и чврсте стабљике може се користити и као резано цвеће које ће дати посебну чар вашим цветним аранжманима.
Иако невен важи за врло отпорну биљку ипак није у потпуности неосетљив на болести и штеточине. Када су у питању гљивичне инфекције најчешће га напада пепелница која се манифестује на спољашњој страни стабла и листа. Јавља се у случају густе садње и прекомерног заливања и ђубрења. У случају болести неопходно је уклонити оболеле делове биљке као се зараза не би ширила. Невен напада и гљивична болест позната под именом црна нога која изазива појаву тамних и трулих мрља у доњем делу стабљике. Уколико се љубичасте тачке појаве на лишћу онда је у питању пегавост листа која се јавља услед прекомерног заливања. У оба случаја неопходно је одстранити инфициране делове биљке. Невен може бити и на мети штеточина као што су биљне ваши, трипсе, совице или пужеви којих се можете решити тако што ћете их намамити комадима кромпира или јабуке.
Лековита својства Невен има прилично сложен хемијски састав и садржи етерска уља, танине, ликопен који има изражена антиоксидантна дејства, пигменте каротеноиде које дају боју цветовима, а делује антисептично и антибактеријски. У народној медицини употребљава се у облику чаја, уља, масти, облога или чајева за испирање. Препоручује се за чишћење и испирање рана, чирева, опекотина, за лечење проблема са цревима, желуца и камена у жучној кеси, чисти крвне судове, снижава холестерол, благотворно делује код болести очију. Крема од невена се употребљава за готово сва кожна обољења, док чај од цвета ове биљке руска народна медицина користи код крварења из материце, за болести јетре, слезине и рахитиса. Користан је за уклањање токсина који прате различите хроничне инфекције и грозничава стања, а добар је и као средство за умирење грчева, против астме, кашља, лупања срца и несанице.