Прегледом засада малина, на једногодишњим изданцима, који се остављају за род за следећу годину, уочено је присуство симптома љубичасте пегавости изданака малине (Didymella applanata), сушења изданака малине (Leptosphaeria coniothirium) и смеђе пегавости листа малине (Sphaerulina rubi).
Ове изданке треба усправити и привремено везати, како би наставили нормалан раст и развој и били припремљени за зимско мировање. Такође боље је проветравање, а и извођење агротехничких мера је олакшано. Све ове мере утичу на принос малињака у наредној години. Неопходно је извршити заштиту засада у циљу смањења презимљујућих облика гљивичних и бактериозних обољења. За обављање третмана не чекати опадање лишћа, јер је тај период код малине продужен. Заштиту обавити по сувом и мирном времену, са већом количином течности, како би биљке биле истретиране од основе до врха.
Илустрација: Агротехничке мере утичу на приносе наредне године
Препорука је да се третман спроведе неким од регистрованих препарата на бази бакра:
-Cuprozin 35 WP (а.м. бакар-оксихлорид), у концентрацији 0,35% или
-Everest (а.м. бакар- хидроксид), у концентрацији 0,4% или
-Nordox 75 WG (а.м. бакар-оксид), у концентрацији 0,2%.
Такође, уколико се приликом прегледа засада уоче ластари са галама од малинине муве галице (Lasioptera rubi), овакве ластаре треба орезати, изнети из засада и спалити.
Пред снег пустити изданке да падну.
Милена Ћирић, дипл.инж.
Извор: Агробизнис магазин и ПССС