Чува од инфекције, смањује упале: Нећете веровати колико је ананас здрав

Аутор: draganadpetrovic
387 посета

Ананас је укусно, сочно тропско воће које има бројне бенефите за људски организам. Становници Јужне Америке који су га култивисали и гајили још у претколумбовско време већ вековима га користе у народној медицини као лек за бројне упалне процесе у организму и проблеме са варањем. Осим унутрашњости плода у лековите сврхе користи се лист и кора од којих јужноамерички Индијанци праве чај. Због изузетног мириса, укуса али и лековитих својстава назвали су га „миомирисан изврстан плод“.

Једно стабло рађа 50 година
Ананас (лат. Ananas comosus) је тропска биљка из породице бромелија. Води порекло из Парагваја и јужних крајева Бразила одакле се узгој овог воћа раширио по читавом континенту све до Кариба. У Европу га је 1493. донео Кристофер Колумбо где је назван јабука у облику борове шишарке (енг. Pineapple) због свог необичног облика иако нема везе ни са шишаркама, а још мање са јабукама. Ананас је успешно гајен од 1720. у европским стакленим баштама и посебним топлим јамама које је загревала ферментација коњске балеге. Развојем поморства од узгоја овог воћа се одустало у Европи зато што је било јефтиније да се транспортује из тропских земаља. Највећи светски произвођач ананаса је Костарика, највише овог воћа се поједе у Немачкој, док је на Хавајима већ деценијама најзначајнија пољопривредна култура.

Илустрација: Једно стабло ананаса може да даје плод и 50 година
Ананас је зељаста вишегодишња биљка која достиже висину од метар до метар и по, са тридесетак или више шпицастих листова дугих од 30 цм до једног метра који окружују дебелу стабљику. Ананас је пример збирног плода и сваки од бројних радијално распоређених цветова рађа меснати плод који је тесно приљубљен уз плодове суседних цветова тако да читава цваст заједнички чини оно што на први поглед делује као један меснати плод. Тежина плода варира а највећи ананас икада измерен имао је 8,28 килограма. У питању је дуговечна биљка и једно стабло може да рађа плодове 50 година!
Ананас има само 82 калорије у 250 г плода и 0,20 г масти али зато има 2, 3 г влакана. Обилује витамином Ц и то знатно више од лимуна због чега је врло важан у јачању имунитета. Богат је манганом минералом који је, поред калцијума, важан за јачање костију. Бројна научна истраживања су показала да је манган од суштинског значаја за одржавање јаких костију, па ананас превентивно помаже спречавању остеопорозе и помаже побољшању густине костију. Према студији објављеној 2014. ананас је одличан извор антиоксиданата, нарочито фенола, флавоноида и витамина Ц чиме помаже у борби против упала и слободних радикала у телу. Слободни радикали су молекули који могу да проузрокују ћелијска оштећења и доведу до здравствених проблема, укључујући болести срца, дијабетес типа 2, Алцхајмерову болест и проблеме са очима. Храна богата антиоксидансима као што је ананас може да има значајну улогу у сузбијању ризика од ових болести. Ово тропско воће садржи бромелаин мешавину ензима који смањују упалу и оток, помаже у зарастању рана и опекотина, побољшава варење и као народни лек народи Јужне Америке користе га за лечење пробавних проблема укључујући и дијареју.

Илустрација: Деца која једу ананас имају мање вирусних и бактеријских инфекција
Мање инфекција код деце
Ананас се користи се код упале плућа, бронхитиса, анорексије, неких врста алергија, гушавости, гребања у грлу, атеросклерозе… Због изузетно мало калорија препоручује се приликом дијета иако није научно доказано да утиче на мршављење. Студија објављена 2014. године у Journal of Nutrition and Metabolism открила је да су деца која су конзумирала ананас имала мање вирусних и бактеријских инфекција у поређењу са децом која га нису јела током девет недеља испитивања. Истраживачи су закључили да конзумирање 140 до 280 г ананаса дневно може смањити вероватноћу инфекције или барем скратити њено трајање.
Кад је у питању конзумирање овог воћа најбоље је кад се једе свеж. Приликом куповине треба бирати плод који мирише, да су унутрашњи листови зелени и да не отпадају на додир. Уколико нисте у прилици да купите свеже плодове можете јести и ананас из конзерве али увек бирајте онај у сопственом соку јер не садржи додатни шећер. Ананас има обиље природног шећера фруктозе па се не препоручује дијабетичарима. Треба да избегавају труднице зато што може да утиче на превремени порођај, као и пацијенти који пате од хемофилије или обољењима бубрега и јетре, јер он може да смањи време потребно за коагулацију крви.

Извор: Агробизнис магазин

ФОТО: Pixabay

Srodni tekstovi

Оставите коментар