Произвођачи тврде да је цена малине од 250 до 260 динара најнижа у последњих 15 година, а хладњачари су замрзнуту малину продавали за 400 динара.
Колико год звучи опоро и са укусом горчине, многе почетком ове године није изненадила вест коју су пренели готово сви медији. А то је вест да је незадовољни произвођач Боро Видаковић из Ивањице још прошле јесени посекао преко тридесет ари малина које је узгајао на имању у Кушићима. Дозлогрдило му је. Каже, да као и многи његови колеге сваке године размишља о цени и да ли ће му се уложени труд исплатити или не. Посебно истиче да велики хладњачари већ годинама држе монопол и диктирају цену откупа, која је испод сваког просека, па је одлучио да дигне руке од свега и изађе из малинарства. Случај овог малинара није усамљен и, нажалост, све их је више. Иако је сезона практично завршена, договора око овогодишње откупне цене још увек нема, а натезања на релацији малинари-хладњачари почела су још од марта.
Подсетимо, малинари ариљског удружења „Виламет“ затражили су од хладњачара да овогодишња откупна цена не сме бити нижа од 350 динара по килограму. Како се и могло очекивати, хладњачари пред малинаре нису изашли са конкретном понудом јер је, по њима, захтев произвођача потпуно нереалан. Како су навели у саопштењу, лане су били суочени са великим потешкоћама, како на светском тржишту тако и услед рата у Украјини, због појаве вишкова и мале потражње за малином. Зато је, како су рекли, апсолутно нереално предвидети овогодишњу цену.
По мишљењу произвођача, овогодишње откупне цене малине су изузетно ниске. Произвођач и председник Удружења малинара „Виламет“ Милета Пилевић истакао је да је цена малине од 250 до 260 динара најнижа у последњих 15 година, али хладњачари је и даље продају по цени од 400 динара. С друге стране, хладњачари тврде да цене диктира глобално тржиште, а кривицу за нередовне исплате, које такође муче малинаре, сваљују на банке, које нису одобриле кредитирање, па стога имају проблем са ликвидношћу. Банке ове године апсолутно нису биле заинтересоване за финансирање откупа замрзнутог воћа и малине. Само три или четири фирме у Србији су добиле такве кредите, и то 50 или 60 одсто мање него ранијих година, док остале нису добиле ни динар, а морају да враћају претходне обавезе према произвођачима и кредите, што додатно отежава пословање фирми.
„Ми смо до сада произвођачима исплатили 70 одсто рода, а остало ћемо до краја септембра,“ рекао је Светислав Мијаиловић, директор компаније „Мастер Фуд“ из Ужица, која се на велико бави откупом и прерадом јагодичастог воћа.
Након временских непогода и суше, знатно умањеног рода, као и мучних преговора са хладњачарима око цене, малинари су и даље у неизвесности јер не знају шта их до краја очекује. Извозна цена малине, тврде хладњачари, тренутно је око 320 или 330 динара, а откупна 250-270 динара. Последње информације указују на то да произвођачи тешко могу да очекују да ће се род исплатити јер је светско тржиште презасићено.
На захтев малинара, Министарство пољопривреде одржало је састанак са представницима свих великих хладњача. Закључено је да су договори између малинара и откупљивача скоро до краја реализовани и да су хладњачари исплатили више од 90 одсто обавеза према произвођачима малине, али и даље остаје отворено питање коначне цене. Из удружења „Виламет“ тврде да све што се дешава са откупом малине није више питање саме цене, већ да ли ће произвођачи опстати и да ли ће наредне године бити производње.
„Ово је већ друга година како нисмо задовољни ценом. Лане је била око 200 динара, а ове године 250, што, када се узме у обзир инфлација и колико је све поскупело, дође на исто,“ рекао је Пилевић, уз напомену да, ако би и следеће године дошло до овако ниских цена, то би био крај малинарства у Србији.
У Србији је лане било око 14.000 хектара под малином, али су у међувремену, због ниских цена, многи запустили малињаке, што хладњачарима, услед мањка рода, никако не иде у прилог. Очигледно је да је за још видљивије помаке у малинарству потребно донети дугорочније мере и обезбедити реалан приступ свих актера у процесу производње, прераде и извоза малине. Такође, требало би далеко више пажње посветити целокупном функционисању система откупа малине како би подједнако били задовољени интереси произвођача, хладњачара и извозника.
Извор: Пољопривредник
1 коментар
Tehlikeli dövüş teknikleri Google SEO, dijital pazarlama stratejimizde büyük bir fark yarattı. https://royalelektrik.com/istanbul-elektrikci/