Потребна доплата откупне цене малине

Аутор: Gdjakovic
54 посета

Председник Удружења произвођача малине „Виламет,“ Милеа Пилчевић, изразио је забринутост због актуелне ситуације у откупу малине и нагласио важност хитног организовања састанка између Министарства пољопривреде, откупљивача и власника хладњача. Он је истакао да је циљ овог састанка да се размотри могућност доплате откупне цене за овогодишњи род малине, који је до сада предат по аконтној цени од 250 динара по килограму.

Пилчевић је у изјави за агенцију Бета рекао да је важно да Министарство успе да окупи барем најзначајније откупљиваче, како би се изнашла решења за повећање откупне цене. Наиме, у пословима између хладњача, малине се тргују по цени од 380 до 400 динара за килограм, што указује на значајну разлику у цени у односу на аконтну цену. Ова разлика у цени представља значајан проблем за произвођаче, који се ослањају на фер компензацију за своје производе.

Милионска зарада од жира и изазови обнове храстових шума

Ситуација је додатно отежана чињеницом да неки произвођачи још увек нису успели да наплате предати род малине из ове године, али и да су у неким деловима јужне Србије, попут Врања и Лесковца, произвођачи остали без наплате за род из 2023. године. Овакви проблеми не само да угрожавају финансијску стабилност пољопривредника, већ и утичу на целокупну производњу малине, која је један од најважнијих извозних производа Србије.

Малина је у Србији значајна култура, а по подацима из 2023. године, наша земља је била један од водећих произвођача у свету. Поред тога, малинарство запошљава хиљаде људи у руралним областима, чиме игра важну улогу у одрживом развоју локалних заједница. Због тога, добри услови откупа су од суштинског значаја за опстанак и развој ове производње.

Састанак који се планира са откупљивачима могао би бити пресудан у постизању конструктивних решења и успостављању праведнијих цена за малинаре. Пилчевић апелује на свесност свих укључених страна о важности подршке произвођачима малине, како би се осигурала будућност ове важне пољопривредне гране.

Srodni tekstovi

Оставите коментар