У историји малинарства Србије никад постигнута и апсолутно рекордна откупна цена од четири евра, али и због суше преполовљен род, обележили су овогодишњу сезону “црвеног злата” у Србији.Како за “Блиц” прича Јован Милинковић из Пољопривредне саветодавне и стручне службе, овогодишња сезона остаће упамћена као година са највећом откупном ценом у историји гајења малине у Србији, јер никада до сада килограм “црвеног злата” није плаћан пуна четири евра.
- Узроци томе су многобројни. Од чињенице да је још од лане на светском тржишту дефицит робе, а изузетно повећана тражња, преко раније уговорених количина за извоз које нису прошле године могле да буду постигнуте, што због пандемије што због мањег рода, до унапред узетих аванса. У разговору са хладњачарима сазнали смо да је највећа количина откупљена за велике извозничке фирме, које су раније направиле аранжмане, па је део овогодишњег рода малине већ извежен – наводи Милинковић.
Што се тиче приноса, по речима Милинковића, он је на жалост био тек на нивоу 50 одсто просечног годишњег рода у највећем броју малињака у Србији. Наиме, објашњава наш саговорник, колико су засади добро изгледали на почетку вегетације, суша која је почела још у јуну довела је до мањих родних гранчица и мањег броја плодова који су остали ситни. - Све је, међутим, куповано по овој цени која је јединствена у историји домаћег малинарства. Пошто је берба завршена, малињаци се сада сређују, али су још увек високе температуре да се секу изданци. Верујем да ће овако висока цена бити веома стимулативна да произвођаћи коначно почну да примењују савремене агротехничке мере. Малини се мора дати све што јој треба, као што се сада, на пример, даје боровници, да би се усталиле површине које могу да се раде том технологијом и то би био прави пут. Наравно, многи малинари су схватили да садни материал мора бити из матичних засада, здрав и чист, и већ су почели да нам се обраћају да заједно подижемо матичне засаде за здраве саднице – закључује Милинковић додајући да би било добро да се део новца од продаје овогодишњег рода врати у примарну производњу.
Произвођачи, с друге стране, тек очекују још бољу цену малине, објашњавајући да је због чињенице да је суша преполовила овогодишњи род, ситуација на светском тржишту веома лоша и да малине нема довољно.
- Смрзнуте малине, због мањка рода, фали на европском и светском тржишту још од сезоне 2019/2020. године, па прошле, па тако и ове на 2022. годину. Можда је мало рано за процену, али пратећи трендове на европском и светском тржишту и изузетан скок тражње од како је почела пандемија, а уз то сумирајући и тренутно стање засада које не обећава, малине ни следеће године неће бити довољно, а то значи да би реална откупна цена могла бити од 600 до 800 динара килограм – сматра Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије.
Произвођачи, с друге стране, тек очекују још бољу цену малине, објашњавајући да је због чињенице да је суша преполовила овогодишњи род, ситуација на светском тржишту веома лоша и да малине нема довољно. - Смрзнуте малине, због мањка рода, фали на европском и светском тржишту још од сезоне 2019/2020. године, па прошле, па тако и ове на 2022. годину. Можда је мало рано за процену, али пратећи трендове на европском и светском тржишту и изузетан скок тражње од како је почела пандемија, а уз то сумирајући и тренутно стање засада које не обећава, малине ни следеће године неће бити довољно, а то значи да би реална откупна цена могла бити од 600 до 800 динара килограм – сматра Добривоје Радовић, председник Асоцијације малинара Србије.
Радовић је најавио нове видове подршке Министарства пољопривреде међу којима је и подстицај од 90 одсто за набавку квалитетног садног материјала, а у сарадњи са ресорним министарством Асоцијација малинара обезбедила је бесплатно летовање за 50 произвођача.
- Реч је о петодневном летовању у Грчкој за 50 малинара са територије читаве Србије, који уопште не морају бити чланови наше Асоцијације. Само им треба пасош, да имају потврду да су вакцинисани или негативан ПЦР текст, могу да понесу трошак за сладолед, све остало им је плаћено и обезбеђено – истиче Радовић.Заинтересовани малинари за поклон летовање у Грчкој могу се јавити Асоцијацији малинара Србије.
- Извор: https://www.blic.rs/biznis/moj-biznis/i-po-4-evra-za-kilogram-malina-ovo-je-istorijski-cenovni-rekord-ali-cela-prica-ima-i/twnjqnw