На плантажама јабука увелико траје берба, започета још почетком августа због топле и сушне климе.
До сада је обрана сорта гала. У току је берба сорти златни делишес, црвени делишес. јонапринц, грени смит. Потом доспевају сорте фуџи, бребурн, ајдаред, па одређене клупске сорте јабука, као што је пинк леди.
Председник Асоцијације „Србија доес апплес” Гојко Загорац изјавио је за „Дневник” да ће принос бити нижи него лане, али да је квалитет јабука добар па ће произвођачи који буду имали добар род бити задовољни на крају сезоне.
− Јабуке су доспеле знатно раније него протеклих година. Услед великих врућина и неколико топлотних таласа које смо имали у протеклих неколико месеци, на неким плантажама су воћари имали проблем са бојом код обојених сорти: гала, црвени делишес, бребурн, јонапринц, али уопштено квалитет је добар − рекао је Загорац.
По пројекцијама Прогнос фруит-а у организацији WАПА (Wорлд пеар анд аппле ассоциатион), у Србији се очекује мањи род за 19 процената у односу на прошлу годину, па ћемо јабука имати 380.000−390.000 тона, наводи саговорник.
Килограм јабука на велико 50 динара
Воћари који немају услов да јабуке чувају, кажу да нису задовољни ценом јабука на велико, која се креће од 42 до 50 динара.
− Откупљивачи који носе јабуке у хладњаче и продају их током зиме нуде највише 50 динара, што је ниска цена, имајући у виду да ће приноси у свим воћњацима бити нижи него лане. Килограм јабука на велико требало би да кошта око 60 динара. Ове године због врућине и суше најтеже је било сачувати род од болести и тај трошак за хемијске препарате, уз дневнице сезонским радницама, представља највећи издатак − рекао је воћар из Нештина Коста Стакић.
− Мада ће јабука бити мање, за домаће потребе ћемо их имати довољно, јер годишње нам треба од 200.000 до 250.000 тона јабуке. Зато ће добар део, као и ранијих година, отићи у извоз − каже Загорац. − Јабука од прошле године нема у складиштима јер су све продате. Прошле сезоне (август 2023 − јул 2024) извезли смо 155.000 тона јабуке у вредности од 112−113 милиона евра. Просечна цена по килограму била је у извозу 0,73 евра. По којој цени ће се ове године јабуке продавати, још је рано говорити, јер купопродаја јабука обавља се у касну јесен, зиму и рано пролеће, па се јабуке са плантажа сада лагерују у хладњаче. Протекле сезоне највише смо их продали у Руску Федерацију − 35 одсто, затим на тржиште Блиског истока, Европске уније и Велике Британије. Ове сезоне ће се сигурно наставити раст извоза на тржишта Блиског истока, Европе итд.
З. Делић
Извор: