Подмлађивању воћака треба приступити из више разлога. Због старости воћака долази до смањења вегетативног пораста, смањења родности, огољавања грана премештањем родности на врхове грана, појава већег броја водопија, што представља пре свега разлог за подмлађивање, ако постоји економска оправданост.
Временске неприлике, град, ветар и снег могу поломити гране и у већој мери оштетити засад који се подмлађивањем може вратити у родност.
На многим окућницама налазе се појединачна стабла аутохтоних сорти јабука, крушака, шљива и осталих воћних врста, која су у великој мери пропала и прети им опасност од изумирања. Таква стабла би требало подмладити, обновити и сачувати.
Ова помотехничка мера се изводи у време зимске резидбе. Највећи успех се постиже код јабучастих воћних врста, пре свега на генеративним или бујнијим подлогама. Обилније ђубрење током јесени треба обавити пре подмлађивања.
Илустрација: Обилније ђубрење током јесени треба обавити пре подмлађивања
Подмлађивање се изводи у више фаза или једнократно. Једнократно се изводи у изузетним ситуацијама, због велике оштећености стабла или засада. Најбоље је меру одрадити у више фаза, кроз период од три године. У првој години се одстрањују оболеле, поломљене и суве гране, оне које засењују круну, сметају другим стаблима. У наредним годинама скраћују се скелетне гране на неку од бочних грана, проређују младари. Ране на гранама настале резидбом, загладити оштрим ножем, дезинфековати, а веће премазати калем воском или фитобалзамом.
После оштре резидбе за подмлађивање круне долази до пораста већег броја водопија које треба редовно уклањати или проређивати у циљу формирања круне. Оштра резидба активира спавајуће пупољке, па се зато на скелетним гранама појављује велики број младара-водопија, које треба на најбољи начин искористити. Прво се уклањају сви усправни младари и они који расту у унутрашњост круне. Оставља се по једна водећа грана, док се бочне значајно прекраћују и доводе у хоризонталан положај који погодује бржој родности, а не вегетативном порасту.
Потребно је избалансирати исхрану уз наведене мере, обезбедити довољну количину воде, вршити редовну обраду земљишта и заштиту биљака од болести и штеточина. Регенерисану, односно подмлађену круну треба редовно одржавати све до формирања нове круне.
Наша је земља богата генетичким ресурсима аутохтоних, одомаћених и самониклих врста и сорти воћака које би требало сачувати због своје отпорности и економски значајних својстава, јер могу дати велики допринос у селекцији и побољшању сада гајених сората, као и специфичност укуса, мириса, ароме плодова за стону употребу. Отвара се могућност гајења аутохтоних сората у органској производњи очувањем ових ресурса, као и велики потенцијал квалитетних сировина за прераду.
Због свега наведеног значајно је сачувати ово богатсто које се постиже подмлађивањем појединачних стабала.
Дипл.инг.Силвија Хоџић
Извор: ПССС